Ime izleta:
13 Dunaj
Avtor članka:
Mihael
Datum izpeljanega izleta:
31.10.2011
Trajanje izleta (dni):
2
Program izleta:
Izlet na Dunaj sva planirala že dolgo časa nazaj in se tudi zelo dobro pripravila na samo popotovanje po tem mestu. V enem izmed hotelov v Dunaju sva imela rezervirano prenočišče za dve nočitvi. Približno 100 €/na noč + zajtrk in parkirni prostor je bila za dve osebi kar dobra kupčija.
Na izlet sva se odpravila v večernih urah, saj sva pred tem imela v soboto še veliko opravkov, ampak to naju od pustolovščine, ki je bila pred nama, ni odvrnilo. Do hotela naju je vodil Garmin in naju tudi pripeljal do končne točke. Malo težavic sva imela z iskanjem parkirnega prostora, ampak, ker je bil vikend, s tem v bistvu nisva imela preveč težav, saj se v teh primerih parkirni prostor ne plačuje. Nastanila sva se v hotelu, se dobro najedla, si pridobila WIFI in se pripravila na nedeljsko popotovanje po Dunaju. Po dolgi vožnji sva se zato kar hitro odpravila spat. Zjutraj sva zgodaj vstala in se odpravila proti prvi točki, ki sva jo zarisala na zemljevidu. Pot sva imela sestavljeno približno tako, da je sovpadala z železnico in bližnjimi točkami.
1. TOČKA - Schönbrunner Tiergarten (dunajski živalski vrt)
Prva točka dostopa je bil dunajski živalski vrt, pri katerem sva se zadržala kar dolgo časa (cca 3 urice). Vstopnina je bila 15 €/osebo.
Dunajski živalski vrt je najstarejši na svetu in velja za najlepšega v Evropi, v njem pa je veliko živali, ki jih »v živo« verjetno niste srečali še nikoli. V dunajskem živalskem vrtu domuje več kot 500 živalskih vrst, med njimi tudi precej ogroženih – zaradi tega živalski vrt Schoenbrunn ni zgolj kraj, kjer si ogledujemo živali, temveč je izobraževalni in raziskovalni center, kjer si svoje znanje pridobivajo tako strokovnjaki kot laiki oziroma običajni obiskovalci. Glavni vhod v živalski vrt se imenuje Hietzing, takoj za vhodom pa je informacijska pisarna, kjer si lahko vzamete zemljevid živalskega vrta. Tam je navedeno, kje boste našli posamezne živali, »navigacija« pa je precej enostavna – center živalskega vrta je »Kaiserpavillon« (iz leta 1752, s freskami v notranjosti, kjer je danes restavracija). Ne glede na to, v katero smer boste odšli, se boste vedno vrnili nazaj k paviljonu, saj do njega vodijo vse poti oziroma so atrakcije razporejene okoli njega.
Že ob začetku vas bodo pričakale koale, sledi panda z mladičem, velike mačke (sibirski tigri, levi, gepardi, leopardi), povodni konji, različne vrste pingvinov, severni medved … Hitro boste prišli do ogromne steklene stavbe, ki v sebi skriva cel tropski pragozd – tam so takoj opazni leteči psi, ki se gugajo pod stropom, zelo zanimiva pa je tudi soba z netopirji. Kmalu boste prišli mimo nosoroga, zeber, prostorov z insekti, obveznim delom z malimi živalicami (kar je zanimivo predvsem otrokom), prostorov z južnoameriškimi živalmi (ježevec, tapir itd.)…
Na poti proti izhodu vas čaka še akvarij, ki bo gotovo presegel vaša pričakovanja tako glede »običajnih« ribic kot pestrosti tropskih rib, lahko pa si boste ogledali tudi čudovite morske konjičke in meduze. Vsekakor zavijte tudi v stavbo z eksotičnimi pticami ter se v njej ves čas ozirajte proti stropu – ne le zato, da boste opazili ptice in njihova gnezda, temveč tudi, ker pod stropom povsem mirno lenarijo ljubki lenivci – tudi samica z mladičem, ki se oklepa njenega naročja. Skoraj pri koncu je tudi »Oranžerija« – to je bil nekoč rastlinjak za palme, danes pa so v njem orangutani, zato so ga preimenovali v »Orangerie«.
V živalskem vrtu boste trenutno poleg orangutanov videli zgolj še nekaj vrst manjših opic – hišo z opicami so pričeli obnavljati leta 2010. Gre za projekt, vreden 3,5 milijona evrov, tako da bo ogled opic ob odprtju gotovo nekaj posebnega. Prav tako je na obnovo pripravljen tudi prostor z žirafami.
Slike:
http://marmelina.si/za-dusco-privezat/pot-pod-noge/dunaj-zoo-schoenbrunn
Vsaj meni osebno so bili všeč pingvini, drugemu udeležencu pa volkovi.
2. Točka - Palača Schönbrunn
Druga točka ogleda je bila palača Schönbrunn (nemško Schloss Schönbrunn). Ta palača je ena najpomembnejših avstrijskih kulturnih spomenikov in od leta 1860 tudi glavna turistična znamenitost Dunaja. Palača in vrtovi odsevajo okus, zanimanje in duhovni svet habsburških vladarjev. Schönbrunn obkroža velik park, ki je bil dokončan leta 1770. Dvorni arhitekt Johann Ferdinand Hetzendorfer von Hohenberg se je pri zasnovi parka zgledoval po parkih francoskega kraljevega dvora. Brezhibno urejena drevesa in cvetlične gredice, ki vodijo do okrasnih ribnikov, vodnjakov in številnih skulptur obkrožajo široke in dolge aleje. Palača je skupaj s parkom, prvim živalskim vrtom na svetu iz leta 1752 ter drugimi pripadajočimi objekti izreden primer »Gesamtkunstwerka«.
Slika: http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/b/b9/Schloss_Schoenbrunn_August_2006_406.jpg
3. TOČKA - Park Schönbrunn
Zraven palače se nahaja zelo lep park, ki sva ga tudi prehodila. Park je bil postavljen leta 1770 in sicer iz strani dvornega arhitekta Johanna Ferdinanda Hetzendorferja von Hohenberga. Pri zasnovi parka se je zgledoval po parkih francoskega kraljevega dvora. Brezhibno urejena drevesa in cvetlične gredice, ki vodijo do okrasnih ribnikov, vodnjakov in številnih skulptur so zelo lepo urejena. Obkrožajo pa jih široke in dolge aleje.
4. TOČKA - Karlskirche
Ko sva hodila in hodila okoli, sva naključno zagledala lepo stavbo. Dokler nisem prišel domov, pomena nisem vedel in ne vem, če sva jo imela v planu sploh iti pogledat.
To je ena izmed najbolj izstopajočih baročnih cerkvenih struktur, hkrati pa ponuja kupolo v obliki podolgovate elipsoide. Svoj sloves je dobila zaradi svoje kupole in njenih dveh spremljevalnih stolpcev bas -reliefi, kot tudi vlogo kot arhitekturno protiutež stavb Musikvereina in Dunaj University of Technology .
Za cerkev je poskrbljeno z verskega reda in je že dolgo župnijska cerkev kot tudi sedež katoliškega ministrstva študentov na dunajski tehniški univerzi.
Znotraj je bila zelo lepa, ampak noter pa res nisva šla.
5. TOČKA - Botschaft der Französischen Republik - francosko veleposlaništvo
Stavbo francoskega veleposlaništva (1904-1912) je na zahodni strani trga Schwarzenbergplatz zasnoval pariški arhitekt Georges Chedanne.
6. TOČKA - Hochstrahlbrunnen - vodnjak na Dunaju trga Schwarzenbergplatz
Njegovega pomena nisem iskal, se je pa nahajal na drugi strani ceste od francoskega veleposlaništva. Bil je zelo zanimivo oblikovan in pomemben za slikanje.
7. TOČKA - Belvedere
Belvedere je zgodovinska stavba kompleksa na Dunaju. Sestavljena je iz dveh baročnih palač (Zgornji in Spodnji Belvedere), v Orangery, Palača hlevov. V stavbi se nahaja muzej Belvedere. Baročni stili so navedeni in sicer na blagem naklonu in dekorativnih vzporedno oblikovanih fontan in kaska, baročnih kipov in veličastnih vrat iz kovanega železa. Kompleks palače v stilu baroka je bil zgrajen kot poletna rezidenca princa Evgena Savojskega.
Belvedere je bila zgrajena v obdobju obsežne gradnje na Dunaju, v času cesarskega kapitala in bila dom vladajoče dinastije.
8. Točka - House of Music (Haus der Musik)
Vemo, da je Dunaj palača glasbe, zato sva obiskala tudi muzej glasbe. Razstavljeni eksponati in razlaga glasbe so bili zelo odlični in so naju popeljali skozi zgodovino edinstvenih skladateljev Dunaja.
9. Točka - Saint Stephen's Cathedral
Štefanova katedrala je mati cerkev v katoliški nadškofiji Dunaja in sedež dunajskega nadškofa. Sedanjo romansko in gotsko obliko katedrale je danes mogoče videti v Stephansplatzu - center mesta. V veliki meri ga je začel graditi vojvoda Rudolf IV (1339-1365). Stoji na ruševinah dveh starejših cerkva. Je ena izmed lepših katedral, ki se jih splača obiskati.
10. Točka - Heeresgeschichtliches Museum - vojaško - zgodovinski muzej
Izjemen muzej vojaške zgodovine Dunaja in Avstrije. Veliko primerkov in oblačil, ki te nekako povlečejo v zgodovino bojevanj. Muzej naj bi bil najstarejši in največji namenski vojaški - zgodovinski muzej na svetu. Njegova zbirka obsega eno največjih svetovnih zbirk bronastih topov in se, kot sem že omenil, osredotoča na avstrijsko vojaško zgodovino od 16. stoletja do leta 1945.
11. Točka - razgledni stolp nad Dunajem
Zadnja točka je bil razgledni stolp nad Dunajem. Z dvigalom sva se pripeljala do vrha in si ogledala ter poslikala celotni Dunaj. Malo slabše vreme naju je stalo nekaj dobrih fotografij.
Terminski plan izleta:
1. Dan
1. Schönbrunn Zoo - Tiergarten Schönbrunn
2. Schönbrunn Palace
3. Neptune Fountain, Schönbrunner Schloss Park, Bundesgärten Wien,
4. Karlskirche, Popfest Vienna
5. Botschaft der Französischen Republik
6. Hochstrahlbrunnen, Heroes' Monument of the Red Army
7. Schloss Belvedere, Belvederegarten
8. House of Music - Haus der Musik
9. Center mesta, Stephansplatz, Štefanova katedrala - Domkirche St. Stephan
2. Dan
10. Vojnozgodovinski muzej - Heeresgeschichtliches Museum
11. Danube Tower