Potovati je vedno zanimivo in razburljivo, saj nas prijetne pustolovščine pritegnejo, zato znamo v določenih situacijah pozabiti na naše dragocenosti ali pa med potovanjem brezglavo puščamo svoje stvari npr. na vlaku, avionu, avtobusu oziroma taksiju. Včasih se znamo rešiti iz »zagate«, večinoma pa je to nemogoče in morajo za nas to urejati pristojne službe. V tem članku vas bomo opozorili na nekaj dejstev, predvsem pa kako varovati svoje imetje med potovanjem v tujini ali v naši deželi. Upamo, da vam bo teh 10 nasvetov za varno potovanje koristilo in odrešilo nekaj težav, ki vam bi jih povzročile dodatne skrbi.
1. Kopija dokumentov
Pomembno je, da si pred potovanjem naredite kopijo svojih osebnih dokumentov (potni list, osebna izkaznica, vozniško dovoljenje itd.), osebno zavarovanje v tujini, potno dokumentacijo oziroma ostale pomembne dokumente, ki sodijo zraven. Morda si ustvarite 2x kopijo in jo pospravite npr. v kovček oziroma v nahrbtnik. Vemo, da kovček večkrat ne potuje z nami, a lahko dokumenti vedno vzamemo s sabo. Druga pomembna stvar pa je, da je druga kopija dokumentov stalno z nami.
Druga možnost je skeniranje dokumentov, ki jih varno shranite na pametno napravo (mobilni telefon, tablica) oziroma na prenosni računalnik, saj lahko v sedanjem času identiteto oziroma dokazila najlažje dokazujete na digitalni način.
2. Informiranje družinskih članov oziroma tesnih prijateljev in svojo državo o odhodu na potovanje
Pri daljših potovanjih svetujemo, da informirate svoje družinske člane oziroma tesne prijatelje o odhodu na potovanje. Sporočite jim datum, čas odhoda in prihoda ter lokacijo potovanja. Morda jim tudi dejansko predstavite svoj načrt potovanja. Vedno morajo biti informirane osebe, ki so vam najbližje in zaupanja vredne. Na potovanju pa vam tudi svetujemo, da z njimi ostanite tudi v stiku.
Svojo državo pred potovanjem obvestite o svoji daljši odsotnosti, saj v Konzularnem sektorju Ministrstva za zunanje zadeve izvajajo konzularno pomoč in zaščito ter pristojnim organom posredujejo informacije za obveščanje sorodnikov o priporih, prometnih nesrečah in drugih nezgodah slovenskih državljanov v tujini. Več informacij lahko pridobite na tej povezavi, spletni obrazec s pomembnimi podatki pa lahko izpolnite kar na spletu.
3. Ne vzbujajte pozornosti
Pred in med potovanjem ne vzbujajte preveč pozornosti, saj se lahko situacija hitro sprevrže v kriminal, zato poskušajte biti čim manj opazni.
Pred potovanjem je zelo pomembno, da preveč ne govorite o potovanju in za koliko časa potujete na dopust ter da informacije ne objavljate na socialnih omrežjih. Roparji so na takšne situacije vedno pripravljeni in vas lahko nepredvideno presenetijo.
Enako velja na potovanju, zato vedno skrbite da:
s svojimi oblačili niste vpadljivi
s seboj ne nosite drage opreme ali dragocenih dodatkov
svojih dragocenosti (denar) ne razkazujete
ne govorite glasno in na potovanju ne debatirajte o pomembnih informacijah
izogibajte se pretiranemu popivanju in jemanju nedovoljenih substanc
neznanim osebam se previdno približajte in jim preveč osebnih informacij ne zaupajte
zaščitite svojo osebno lastnino
4. Med potovanjem imejte s seboj omejeno lastnino
Med potovanjem s seboj imejte omejeno količino gotovine, osebnih dokumentov, bančnih kartic in osebne lastnine. Vso svojo lastnino (predvsem dragoceno) imejte na varnem mestu in stalno na očeh. Tudi v bivalnem okolju, kjer imajo lahko močno varnostno kontrolo in ukrepe, bodite vedno en korak pred ostalimi.
Svoj denar imejte vsaj polovično na karticah in v gotovini. Pridobite si predplačniške kartice oziroma aplikacije mobilnih denarnic, kjer lahko denar naložite po svoji izbiri. Najboljše možnosti so Revolut, N26 in mBills ter ostali ponudniki.
5. Sestavite si program potovanja, raziščite območja in pridobite pomembne informacije, kamor potujete
Pred potovanjem se je vedno treba pripraviti, več o tem si lahko preberete na našem že objavljenemu članku na tej povezavi.
Samoorganizacija in priprava plana oziroma programa potovanja je odlična prednost, saj boste tako prihranili na času. Pridobite čim več informacij o lokaciji, da vas ne bodo na potovanju presenetile nepredvidljive situacije. S seboj vedno imejte zemljevid v fizični obliki in aplikacijo na pametni napravi, saj je zavedanje, kje se nahajate, manj stresna situacija. Ne bojte se spraševati in pogovarjati z lokalnim prebivalstvom oziroma z ostalimi turisti, saj vas takšne situacije lahko tudi povežejo in rešijo. S strani domačinov boste pridobili še več pomembnih informacij in mogoče tudi prihranili dodaten denar. Komuniciranje z ostalimi turisti pa vam prinese potrebne dodatne nasvete, saj mogoče potujejo v isti smer, kjer lahko ponovno prihranite oziroma izkoristite dodatno prednost.
Brezciljno potovanje je včasih tudi dobro, saj tako odkrijete skrite kotičke, kot rečeno pa vedno imejte s seboj dodatno opremo, dodatno hrano in zemljevid.
6. Naučite se osnovnih besednih zvez v jeziku države, kamor potujete
Že velikokrat nas je situacija v komunikaciji z domačini reševala, če smo poznali njihov jezik. Navadno nam tudi pantomima oziroma kriljenje z rokami ne pomaga pri komunikaciji, zato se naučite pomembnejše besedne zveze v tujem jeziku. V sedanjem času imate na mobilnih napravah nameščene aplikacije, ki vam prevedejo stavke in povejo v tujem jeziku. Lahko imate s seboj tudi manjši leksikon ali vodič o potovanju, kjer so navedene tudi pomembne fraze, stavki oziroma prevedene besede.
Domačini bodo cenili, da poskušate komunicirati v njihovem jeziku in vam bo to v skrajni sili olajšalo interakcijo v pogovoru.
7. Izbirajte znane restavracije oziroma kupujte poznano hrano in pijačo v trgovinah
Primerno si načrtujte čas za kosilo in že prej preverite komentarje ter oceno restavracij, kjer želite obedovati. V večini primerov ima spletna stran TripAdvisor komentarje ostalih potnikov, ki vam bodo tudi olajšali izbiro primerne restavracije. Preko omenjene spletne strani lahko tudi rezervirate svoj prostor, da se izognete tudi povečani gneči.
Čas za kosilo je najboljši čas za obisk zgodovinskih znamenitosti, zato mogoče načrtujte obedovanje pred oziroma po urah v času kosila. Manj gneče vam bo prihranilo čas, saj se veliki turistični avtobusi s skupinami odpravljajo na kosilo ravno v takšnih urah. Vedno pa je najboljše atrakcije oziroma znamenitosti obiskati zgodaj zjutraj, pozno popoldne oziroma proti večeru ali ravno v času kosila.
Nikoli ne jejte na turističnem območju ali v bližini turistične atrakcije, saj so tam cene vedno zelo visoke. Praviloma lahko nekaj ulic naprej, nazaj, levo ali desno najdemo cenejše in boljše restavracije.
Praviloma bližje kot ste turističnim znamenitostim, več boste plačali in slabša je hrana (ter postrežba). Uporabite spletna mesta, kot so Yelp, Google Maps, Foursquare ali Open Rice oziroma TripAdvisor, da poiščite nekaj okusnih in priljubljenih restavracij okoli vas. Poleg tega nikoli ne jejte nikjer, kjer je meni v približno 6-ih jezikih! To pomeni, da je restavracija samo za turiste in so cene prilagojene državam. Če govorite v več jezikih, se morda pogovarjate za tisti čas v jeziku, ki vam prinese nižje cene.
Kot opozorilo vam svetujemo, da izbirajte primerne restavracije, saj se lahko s hrano tudi zastrupite. Že po izgledu območja lahko veste, kako je lokacija čista, če je tam veliko obiskovalcev in kakšne osebe so tam zaposlene. Mogoče se osredotočite na lasten občutek in spletne komentarje ter komentarje ostalih turistov. V drugem primeru povprašajte svojega vodiča oziroma pridobite informacije na turističnih točkah oziroma v hotelih. Najdražje restavracije morda ponujajo specialitete v času kosila po nižjih cenah, kot bi jo postregli za večerjo. Tudi dražje restavracije vam lahko ponujajo bolj kvalitetno hrano kot ostale nižje cenovne restavracije.
V kolikor želite poskusiti specialitete kraja, v katerem se nahajate, tudi tu bodite previdni. Preverite katere sestavine se dodajajo v hrano, da niste nanje alergični. Lahko so specialitete tudi dražje od preostale ponudbo hrane na meniju. O hrani se pogovorite z domačini, ostalimi turisti oziroma turističnimi vodiči, saj boste tako pridobili največ informacij.
Včasih ne najdete primerne lokacije s prehrano, zato se ne bojte posegati po znanih, uveljavljenih imenih s hitro prehrano, kot je McDonald, KingBurger in ostali. Včasih, da se izognete lakoti, je tudi takšna hrana dovolj za potešitev svoje lakote.
Če je mogoče, kuhajte svojo hrano in prihranite denar oziroma se za obedovanje dogovorite v hotelu, če nimate zajtrka, večerje ali kosila že vključenega v ponudbo.
8. Na potovanje spakirajte več stvari kot premalo
Na potovanje spakirajte več kot premalo, saj vam v skrajnem primeru pomaga v težjih situacijah oziroma omogoča prihranek v denarnici. Nikoli ne veš, kaj ti bo na potovanju prišlo prav, zato si pripravite pomembnejše stvari.
S seboj vedno imejte dodaten nahrbtnik oziroma torbo, kamor lahko dodatne stvari tudi shranite. Ljudje imajo naravno nagnjenost k temu, da želijo zapolniti prostor. Na koncu boste rekli »No, verjetno lahko vzamem več,« in potem obžalovali. Prav je, da nekaj dni zapored lahko nosite npr. ista oblačila. Vzemite polovico oblačil, za katere mislite, da jih boste potrebovali, saj ne boste potrebovali vedno toliko, kot mislite. Zapišite si seznam nujnih stvari, ga razpolovite in potem zapakirajte samo to.
Zaradi kraje ali izgubite kartice s seboj vzemite dodatno bančno kartico in kreditno kartico, saj ne želite, da bi obtičali brez dostopa do svojih sredstev. Vedno imejte pri sebi dežnik, kopijo dokumentov, topla oblačila, PowerBank, prvo pomoč v primeru poškodb, sončno kremo, razkužilo, zdravila, pršilo za odganjanje insektov, paket robčkov, kemični svinčnik in beležko, zemljevid, antiseptične robčke itd.
Svojo prtljago vedno fotografirajte, če se vam le-ta izgubi, saj jo boste tako lažje našli in z dodatnimi slikami dokazovali pri pristojnih službah.
Poleg vseh naštetih stvari pa ne pozabite tudi na bistveno, saj je potrebno na vsako potovanje vzeti tudi hrano in pijačo.
9. Sklenite pametno zavarovanje v tujini
Potovalno zavarovanje v tujini je ena izmed pomembnejših stvari, ki jo je potrebno urediti pred potovanjem. Če gre kaj narobe, v primeru zdravljenja ne želite ostati brez denarja. V primeru poškodb oziroma zlomov pri rekreativnem športu, medicinske oskrbe in obisku zdravnika, dodatnega zdravljenja kroničnih bolezni, predpisanih zdravil in pripomočkov, nujnih zobozdravstvenih storitvah, prevozu do najbližje bolnišnice in nazaj ter prevoza v domovino, je pametno imeti multirisk zavarovanje. Seveda je tudi odvisno od tega, v kakšno državo potujete in za koliko časa potujete.
Poleg tega je v zavarovanje vključena tudi izguba prtljage, preklic rednega leta, kraja osebnih dokumentov, pravna pomoč, nujna oskrba z denarjem in vse ostale pripadajoče postavke zavarovanja.
Zavarovanje lahko kar preko spleta sklenete pri Coris-u ali na drugih institucijah, ki ponujajo podobna zavarovanja.
10. Vnaprejšnje rezervacije
Vnaprej opravite rezervacije vstopnic za zanimivosti, saj številne atrakcije omogočajo tudi sistem »pass« (prečkanje čez vrsto) ali omejevanje števila ljudi. Najprej poiščite informacije na internetu, šele nato rezervirajte svoj termin. Obstajajo spletne strani, kjer lahko kupite vstopnice na enem mestu, npr. GetYourGuide. Tako se boste izognili izgubljanju časa v večurnih vrstah.
Vnaprej rezervirajte »rent a car« oziroma ostala prevozna sredstva, da ne boste plačevali taksijev, kjer vam bodo zaračunali še več. Nekaj tednov pred odhodom si organizirajte »rent« na letališču ali kako drugače. Veliko hotelov ima že v ponudbi možnost brezplačnega koriščenja prevoza do hotela in nazaj + možnost rezervacije »rent a car«. Večinoma so hoteli in lokalna podjetja dogovorjena za ponudbo, ki je običajno lahko cenejša.
Comments