Beljak, slikovito mesto v Avstriji, ponuja čudovite razglede, bogato zgodovino in številne kulturne znamenitosti. Raziščite očarljive ulice, uživajte v lokalni kulinariki in se sprostite v naravnem okolju okoliških jezer in gora. Idealna destinacija za ljubitelje narave, zgodovine in avtentičnih doživetij.
Legenda:
O mestu
Beljak (nem. Villach) je šesto največje mesto v Avstriji po številu prebivalcev v mestnem jedru (58.823 prebivalci na 1. januar 2023), medtem ko se na osmem mestu uvršča po populaciji celotnega mestnega območja (75.538 prebivalci na 1. januar 2020). Na avstrijskem Koroškem je drugo največje mesto, takoj za Celovcem, ki ima 58.758 prebivalcev (1. januar 2023), medtem ko Beljak zaseda drugo mesto s 58.823 prebivalci (1. januar 2023).
Beljak se nahaja na zahodnem robu Celovške kotline ob reki Dravi v Avstriji, v zvezni deželi Koroška, in je eno izmed najstarejših mest v regiji. Je ključno prometno vozlišče (železniško in avtocestno), kjer se križajo transportne poti proti Sloveniji, Italiji, Nemčiji in osrednje-vzhodnem delu Avstrije. V Villachu ima svoj sedež Fachhochschule Kärnten (Koroška visoka šola/univerza za aplikativne znanosti), ki ima izpostave oz. članice v več drugih koroških mestih. Občinsko območje Beljaka obdaja več jezer, med katerimi so Ossiacher See, Faaker See, Silbersee, Vassacher See, Zelena jezera, Magdalensko jezero in Leonharder See.
Mesto je priljubljena destinacija za ljubitelje narave in aktivnosti na prostem, saj se nahaja v bližini Alp, kjer lahko obiskovalci uživajo v pohodništvu, kolesarjenju in smučanju pozimi. Rečni pristan ob reki Dravi je priljubljena točka za sprostitev in rekreacijo ob vodi. Villach je tudi znano kulturno središče, ki gosti številne festivale, koncerte in prireditve, ki pritegnejo obiskovalce iz celega sveta. Kulinarika mesta je izjemna, saj obiskovalci lahko uživajo v avtentičnih koroških jedeh v mnogih restavracijah in gostilnah. Mesto ima dobro razvito infrastrukturo, vključno z javnim prevozom, ki omogoča enostaven dostop do vseh delov mesta in okolice. Poleg tega ponuja tudi širok izbor možnosti za namestitev, ki zadovoljujejo različne okuse in proračune. Beljak je tudi pomembno trgovsko središče, kjer obiskovalci uživajo v nakupovanju v mnogih trgovinah, butikih in tržnicah, kjer se prodajajo lokalni izdelki in spominki.
Zgodovina
Mesto Beljak je zgodovinsko pomembno urbano središče, ki sega v antična obdobja. Lokacija je bila naseljena že v času keltskih, rimskih in slovanskih obdobij, kar priča o njeni strateški in trgovski pomembnosti skozi stoletja.
Najzgodnejše arheološke najdbe na območju Beljaka izvirajo iz poznega neolitika, medtem ko so rimske sledi prisotne od 15. st. pr. n. št. in so se večinoma nahajale v bližini termalnih izvirov Warmbad na jugu. Območje je bilo pozneje pomembno kot začasna rimska carinska postaja Bilachinium, ki se je dejansko nahajala v Kanalski dolini blizu Žabnice. V 7. st. so na to območje priselila slovanska plemena, ki so ustanovila kneževino Karantanijo.
V srednjem veku je Beljak postal ključno središče rudarstva, zlasti železa, kar je prispevalo k njegovemu razvoju. Poleg tega je bilo pomembno versko središče, kjer so zgradili številne cerkve in samostane.
Tržne pravice je Beljak pridobil leta 1060, kar je spodbudilo njegov nadaljnji razvoj v popolnoma razvito mesto. Potem ko je bila okoli leta 1526 uvedena reformacija, je Beljak postal center protestantizma na Koroškem, a je kasneje podlegel protireformaciji.
Leta 1759 je Beljak kupila cesarica Marija Terezija, ki je mesto vključila v Terezijanske reforme. Kasneje je postal sedež okrajnega glavarstva in pomembno industrijsko središče, zlasti v tekstilni, kemični, kovinski in elektronski industriji.
Med I. sv. vojno je bil mesto pomemben vojaški položaj v frontni liniji proti Italiji, medtem ko je v II. sv. vojni utrpel veliko škodo zaradi zavezniških zračnih napadov. Po vojni je doživel obnovo in postal priznano turistično središče.
Danes je Beljak moderno mesto, ki združuje bogato zgodovino in kulturno dediščino ter privablja številne obiskovalce kot pomembno gospodarsko in turistično središče na Avstrijskem Koroškem.
Plan prvega dneva izleta
1. Grad Ras (nem. Burg Ras)
Grad je bil v dokumentih prvič omenjen leta 1171, danes pa so na vrhu hriba le deli ruševin. Še vedno so vidni ostanki okoliškega obzidja in dva okrogla stolpa. Kompleks z dvema dvoriščema je bil utrjen z jarkom in zemeljskim zidom. Že vrsto let želijo ta del nekako obuditi med žive. Do gradu poteka zanimiva Rasburška pot, ki je lepo opisana na tej strani.
2. Keltski svet Frög (nem. Keltenwelt Frög)
Pred sto leti je na območju, ki danes meri približno 100 hektarjev, obstajalo približno 600 grobnih gomil. Dandanes je približno tretjina tega območja gozdnega in nešolskega zemljišča, ki se razteza od južnega dela Rosegga do sodobne elektrarne ODK in stare struge reke Drave. Raziskave so pokazale, da so pred pokopom mrtvi pogosto prejeli kremacijo, medtem ko so bile med grobnimi najdbami svinčene figure različnih oblik.
Odkritje grobnega pokopališča sega v leto 1882, ko je lastnik Lucas-Bräuhausa, Friedrich Seidl, med izravnavanjem zemljišča naletel na obsežno območje, ki je vsebovalo kamne, balvane in skrilavce. Sledila so izkopavanja, ki jih je vodil baron Karl Hauser, a so naletela na številne težave, vključno z neuspešnimi prizadevanji za zaščito območja pred nepooblaščenimi posegi.
Sistematična izkopavanja, ki jih je začel baron Hauser leta 1883, so trajala do leta 1892. Kljub številnim odkritjem so se po letu 1887 izkopavanja soočala s težavami, kot so vremenski pogoji in finančne težave. Po letu 1892 so se izkopavanja končala, pri čemer je bilo ugotovljeno, da večina večjih grobnih gomil vsebuje malo ali nič pomembnih najdb. Preverite letak na tej strani.
3. Ruševine gradu Rosegg (nem. Burgruine Altrosegg)
Ruševine gradu Rosegg, znanega tudi kot Altrosegg, stoje na vrhu hriba v koroškem Rosentalu. Grad naj bi bil zgrajen v drugi polovici 12. ali v začetku 13. stoletja in je bil v uporabi vse do začetka 19. stoletja, ko je propadel. Danes so ostanki gradu del živalskega vrta Rosegg, ki je območje grajskega hriba. Grad je opredeljen kot zgodovinski spomenik.
Rosegger Burgberg je bil morda tretja lokacija sedeža gospodov Raških, pomembne koroške plemiške družine. Sprva so bili ti gospodje na gradu Gratschitzen na severnih pobočjih Karavank, nato pa na gradu Ras pri Sankt Jakobu im Rosentalu. Grad Ras je bil prvič omenjen v letu 1171 in je bil opuščen med letoma 1309 in 1317. Gospostvo Rosegg je bilo prvič omenjeno leta 1239.
Med 12. in 13. stoletjem so gospodje Raški pridobili pomembne fevde, s čimer so ustanovili pomembno gospostvo in sodišče. Po izumrtju gospodov Raških leta 1318 je grad prešel v last tujih plemiških družin, ki so imenovale lokalne upravitelje. Do izumrtja leta 1363 je gospostvo Rosegg pripadalo družini Walsee-Gradec, nato pa družini Pettau, ki je imela tudi posestvo Rosental okoli Hollenburga. Po letu 1438 je bil Hollenburg prenesen na štajerske Stubenbergerje, Rosegg pa na grofe Schaunberg iz Gornje Avstrije.
Grad je bil v 15. stoletju nedotaknjen, vendar so bila opravljena popravila v letu 1632 in po požaru pred letom 1688. Leta 1605 je grad pripadel bratu salzburškega nadškofa Wolfa Dietricha von Raitenaua, leta 1686 pa so ga pridobili grofje Orsini-Rosenberg in ga vzdrževali. Kljub izgradnji novega gradu Rosegg v dolini leta 1772 grad ni propadel.
Med francoskimi vojnami leta 1801 je bil okoli vznožja hriba zgrajen zid iz kamnov gradu. Leta 1806/07 so kamne uporabili za gradnjo novega stolpa župnijske cerkve Rosegg. Francoski napadi leta 1813 so povzročili dodatno škodo gradu. Leta 1829 je Peter Ritter von Bohr prevzel Rosegg in leta 1830 ustanovil živalski vrt. Leta 1833 je gospostvo Rosegg prešlo na princa Janeza Lihtenštajnskega, ki so njegovi potomci še danes lastniki ruševin gradu in živalskega vrta. Na severni strani so še vidni ostanki romanskega dela gradu in deli zunanjega obzidja.
4. Živalski vrt, grad Rosegg in labirint (nem. Tierpark , Schloss Rosegg, Labirint Rosegg)
|- Živalski vrt Rosegg (nem. Tierpark Rosegg) je največji na Koroškem in leži med Vrbskim in Faškim jezerom, in sicer le pet minut od Veldena. Na približno 30 hek domuje več kot 300 živali, prostrana območja in široke poti pa so primerne za vse obiskovalce. Poleg gradu lahko uživate v se lahko otroci igrajo na igrišču, ali pa uživate v samopostrežnem bifeju. Obiskovalci imajo možnost hranjenja manjših živali, kot so koze, osli in lame. V ograjenem prostoru se prosto gibljejo kozorogi, pavi in jeleni, kar daje živalskemu vrtu poseben čar.
Odprto vsak dan od 23.3. do 3.11.2024, od 9:00 do 18:00 uri (zadnji vstop ob 17:00 uri).
|- Grad Rosegg (nem. Schloss Rosegg) je bil zgrajen leta 1772 po naročilu princa Orsini-Rosenberga za njegovo italijansko ljubimko Madame Lucrezio. Grad spominja na italijansko vilo Brenta, saj je princ nekaj let preživel v Italiji in želel s to poletno rezidenco v osrčju Koroške pričarati pridih Italije. Pohištvo in številni deli opreme so še vedno originalni iz tega časa. Naslednji lastnik gradu, Peter Ritter von Bohr, je bil finančni svetovalec cesarja in znani ponarejevalec. On je odprl današnji živalski vrt v Roseggu, pri čemer je uporabil kamne iz porušenega bližnjega gradu za gradnjo obzidja, ki še danes stoji. Od leta 1831 je grad v lasti družine Von Und Zu Liechtenstein, ki danedanes gosti poletne prireditve, koncerte, gledališke predstave ter ima prijetno grajsko kavarno. Od leta 1776 je bil v Roseggu velik angleški park, ki je pripadal gradu in se nahajal na otoku v reki Dravi, dokler ga ni okoli leta 1825 uničila poplava.
Odprto od od 1.5.2024 do 30.9.2024, sreda – pet: 12. opoldne – 18. ure in sob in nedelj: od 10. do 18. ure (zadnji vstop ob 17:30 uri).
|- Med gradom in parkom so julija 2001 odprli enega največjih vrtnih labirintov v Avstriji, imenovan Labirint Rosegg. Več kot 3.000 gabrov tvori kilometer dolgo živo mejo na površini 2.400 m2, kar ustvarja čudovit labirint. V središču labirinta stoji stolp, ki služi kot orientacijska točka ter priljubljena destinacija za fotografiranje. Labirint so klasičen element vrtnega oblikovanja, priljubljeni v Angliji v 17. in 18. stoletju, in tudi v Avstriji, kjer je najbolj znan tisti v Schönbrunnu na Dunaju.
Vstopnice:
Živalski vrt | Labirint | |
Odrasli | 13€ | 5€ |
Otroci (6-15 let) | 8€ | 3€ |
Družinska vstopnica (2 odrasla in njuni otroci) | 39€ | |
Skupina odraslih (na osebo) | 9€ |
Živalski vrt in labirint (combo) | Letna vstopnica | |
Odrasli | 17€ | 40€ |
Otroci (6-15 let) | 10€ | 25€ |
Družinska vstopnica (2 odrasla in njuni otroci) | 50€ | 99€ |
Skupina odraslih (na osebo) | 13€ |
Parkirate lahko na brezplačnem parkirišču.
Plan drugega dneva izleta
1. Pustolovski park Taborhöhe Faaker See
Pustolovski park je bil odprt leta 2010 in ponuja edinstveno pustolovščino visoko nad tlemi. V naravno zasnovanem mešanem gozdu so drevesa povezana z vrvmi, ki nosijo gibljive mostove in mreže, postavljene med dva in dvajset metrov nad tlemi. Po intenzivnem treningu s strokovnimi trenerji se zgodba počasi začne. Opremijo vas s plezalnimi pasovi, vponkami in vrvnimi jermenicami. Vsak udeleženec je ves čas varno pritrjen na varnostno vrv, kar zagotavlja varnost, a ne zmanjšuje vznemirjenja.
Ponujajo vam 60 različnih vaj za ravnotežje. Med premagovanjem zibajočih se lesenih mostov in tramov boste izkusili pravo pustolovščino, medtem ko so zip line proge bolj sproščujoče. Za tiste, ki si želijo dodatne varnosti, je na voljo (plačljivo) spremstvo. Najpogumnejši lahko park doživijo tudi ponoči, osvetljeni z žarometi. Mlajši od 16 let lahko vstopijo le v spremstvu odraslih, vsi obiskovalci pa morajo biti višji od 110 cm. Če nimate primernih čevljev, si jih lahko izposodite.
Več informacij na tej strani.
2. Baško jezero (nem. Faaker See)
Ime jezera izvira iz bližnjega naselja "Faak am See", ki v lokalnem narečju pomeni "jezero pri Faaku". Faaker See, z velikostjo približno 2,2 kvadratna kilometra, je peto največje jezero na avstrijskem Koroškem. Slovi po svojih kristalno čistih vodi in turkizno modri vodi, ki jo napajajo podzemni izvori in majhni pritoki. Zaradi svoje lepote in čiste vode je jezero zaščiteno območje, kjer se ohranja bogata flora in favna. Poleg tega območje ponuja številne kulturne in zgodovinske znamenitosti, ki obiskovalcem omogočajo vpogled v bogato dediščino regije. Jezero je priljubljena destinacija za turiste, ki uživajo v vodnih športih, pohodništvu in sprostitvi v naravnem okolju.
Poleti se voda segreje do prijetnih 25°C, kar je idealno za plavanje in druge vodne aktivnosti. Spomladi, ko se sneg tali, se temperatura vode giblje med 10°C in 15°C, kar ustvarja osvežujoče pogoje za bolj pogumne plavalce. Jeseni, ko se dnevi začnejo ohlajati, temperatura vode pade na približno 15°C do 18°C. Pozimi, ko jezero pogosto zamrzne, temperatura vode pade pod 4°C, kar ustvarja čudovite zimske prizore in priložnosti za drsanje na ledu.
Faaker See ima več priljubljenih plaž:
Strandbad Faak am See: Ta glavna plaža je urejena z veliko površino za sončenje, otroškim igriščem, in restavracijo. Nudi tudi možnost izposoje čolnov in ležalnikov.
Egg am Faaker See: Mirnejša plaža z urejenimi prostori za piknik, igrala za otroke in čudovitim razgledom na okoliške hribe. Primerna je za družine in tiste, ki iščejo bolj sproščeno vzdušje.
Strandbad Drobollach: Priljubljena plaža z dolgim pasom peska in travnatimi površinami za sončenje. Plaža ponuja tudi športna igrišča, kavarne in restavracije.
Strandbad Egg: Ta plaža je znana po svoji urejenosti in čudovitem naravnem okolju
Camping Poglitsch: Kampiranje ob jezeru z dostopom do zasebne plaže. Idealno za tiste, ki želijo združiti kampiranje z uživanjem ob vodi.
Strandbad St. Niklas: Manjša, bolj zasebna plaža, priljubljena med domačini. Nudi mirno okolje za sprostitev in kopanje.
Ostale plaže na spletni strani.
Plan tretjega dneva izleta
1. Kapela miru (nem. Waldfriedhof Mittewald)
Kapela miru se nahaja med Mittewaldom in Faaker See. To svetišče izstopa zaradi svoje naravne lepote in mirnega okolja, saj je obdano z gostim gozdom, ki obiskovalcem ponuja občutek tišine in harmonije. Strukturno ovalna oblika Kapele miru, znotraj katere dosega višino približno 7,5 metra in ima pas dnevne svetlobe v strešnem prostoru, ustvarja izjemen celostni vtis. Kapela na tem območju je kraj za razmislek in molitev, kjer lahko obiskovalci najdejo notranji mir in uteho. V notranjih prostorih se boste srečali z velikansko stensko fresko v velikosti 300 m² pod naslovom "Življenjski cikel" in ponuja edinstveno vizualno izkušnjo. Gre za delo znanega drautskega umetnika Dietricha Wiederguta, ki skozi svoj slikovni cikel pripoveduje zgodbo o začetku in koncu človeštva, elegijo z upanjem, kjer denominacije ne igrajo nobene vloge. Ta umetniška stvaritev, ki je nastajala več let in je bila skrbno premišljena ter kontinuirano prilagojena, združuje narode z umetniško svobodo.
Brezplačni vodeni ogledi župnijskih romanj pod številko 0664/7353 5366.
2. Izvir Studenza (nem. Studenza Wasserfall)
Ta impresivni slap se nahaja v bližini Faaker See. S svojo mogočno podobo in naravno lepoto privablja obiskovalce. Če se iz Warmbada sprehodite v smeri Oberfederauna, boste v nekem trenutku slišali vse glasnejše bučanje iz 20 m visokega slapa, ki ga napaja izvir Studenca. Slap se dviga nad skalnato steno in tvori slikovit prizor, ki navdušuje ljubitelje narave in pustolovce.
Sprehod v smeri Oberfederauna ponuja še dva arheološka vrhunca: Po eni strani greste mimo številnih keltskih grobnic v bližini Napoleonovega travnika. Po drugi strani pa pot poteka po rimsko-starodavni cesti, katere plovne poti so jasno vidne v skali.
3. Gora Tscheltschnigkogel
Gora z imenom Tscheltschnigkogel, znan tudi kot "Kadischen", se nahaja na zahodnem robu Beljaka in spada med pomembna arheološka in zgodovinska najdišča. Visoka je 696 m in je znana po podzemnih jamskih sistemih, med katerimi je najdaljša jama "Eggerloch" s 709 metri dolžine.
Naselitev na Tscheltschnigkoglu sega v bakreno dobo (okoli 4000 pr. n. št.). Najdbe kažejo na kmetijske naselbine, vendar ni dokazov o utrdbah iz tega obdobja. Kraj je bil pomemben tudi v halštatski kulturi (900–550 pr. n. št.) in je imel poselitveno dejavnost v keltskih in rimskih časih. V 5. in 6. stoletju n. št. se je vojaška in upravna dejavnost vrnila na hrib, zdaj obdan z utrdbami.Eggerloch, prvič omenjena leta 1576, je bila odkrita tudi v kasnejših časih. Leta 1927 je bilo odkrito nadaljevanje jame, leta 1975 pa povezava s kostno jamo na Tscheltschnigkoglu. Zaradi vandalizma so jamo leta 2012 zaprli za javnost.
Na Tscheltschnigkoglu so odkrili tudi ostanke rimskih stavb, vključno z zgodnjekrščansko cerkvijo iz 5. ali 6. stoletja, s ohranjenimi stenami in fragmenti marmornega oltarja. To odkritje poudarja zgodnjekrščansko prisotnost na območju in povezavo z višjimi poznoantičnimi utrdbami na hribu.
Pot: Enostavna in kratka tura, ki jo lahko opravite popoldne ali med kratkim oknom lepega vremena. Dobro označen krožni pohod čez Tscheltschnigkogel (696 m). Na vrhu je čudovit razgled na južni Beljak in Mittagskogel (2145m) v Karavankah. Načrtujte malo več časa, če vas zanimajo informativne table in najdišča Arheološke poti. Zemljevid poti je dostopen na tej strani.
Vir: Wikipedia
4. Termalne kopeli Warmbad-Villach
Priljubljeno termalno središče, ki se nahaja v mestu Villach v avstrijski deželi Koroška. Ta kompleks termalnih bazenov in wellness storitev ponuja obiskovalcem priložnost, da se sprostijo in razvajajo v prijetnem okolju. Glavna značilnost term je njihov raznolik nabor bazenov in vodnih atrakcij. Med njimi so notranji in zunanji bazeni s termalno vodo, masažni bazeni, tobogani in otroška igrala. Termalna voda, ki se uporablja v bazenih, je bogata s minerali in ima blagodejen učinek na telo, kar pomaga pri sprostitvi mišic in splošnem počutju. Poleg bazenov ponuja tudi številne wellness storitve, kot so savne, masaže in lepotni tretmaji. Obiskovalci lahko uživajo v različnih vrstah savn, vključno s finsko savno, parno kopeljo in bio savno, ki pomagajo pri čiščenju telesa in sprostitvi uma. Za tiste, ki iščejo aktivnosti, KärntenTherme ponuja tudi fitnes center in različne športne dejavnosti, kot so vodna aerobika in jogo. Poleg tega organizirajo tudi različne dogodke in posebne prireditve, ki obogatijo izkušnjo obiskovalcev.
Odpiralni čas:
Zimski delovni čas: Odprto od 1. oktobra do 30 aprila vsak dan od 9:00 do 22:00 (kopanje se zaključi ob 21:45) - zadnji vstop 21:00. 24.12: od 9.00 do 15.00, od 25.12 dalje velja redni delovni čas. Prostor za savne vsak dan od 10.00 do 21.30. Masaže: od 10.00 do 19.00 - termin je možen brez vstopa v termalno kopel.
Poletni delovni čas: Odprto od 1. maja do 30 septembra vsak dan od 9:00 do 21:00 (kopanje se zaključi 20:45) - zadnji vstop 20:00. Prostor savn vsak dan od 10.00 do 20.30. Masaže: od 10.00 do 19.00 - termin je možen brez vstopa v termalno kopel.
Več o cenah si preberite na tej strani.
Plan četrtega dneva izleta
Alpska cesta (nem. Villacher Alpenstrasse)
Tako imenovana "Alpska cesta" je dolga 16,5 km in vodi do vrha Dobratscha, lokalne gore nad Beljakom. Pot do vrha prehaja skozi sedem večjih ovinkov in številne rahle ovinke, ter premaga višinsko razliko do 1.200 m nadmorske višine. Pot se konča na Rosstratti, najvišji točki ceste na več kot 1.700 m nadmorske višine. Med vožnjo ponuja čudovite razglede na Julijske Alpe v Italiji in Sloveniji ter Karavanke na Koroškem.
Dostopnost in omejitve: Alpska cesta je odprta vse leto, vendar je vstop plačljiv od sredine aprila do sredine novembra. Prepoved vožnje z motornimi kolesi velja med 21:00 in 7:00. Omejitve vstopa za vsa vozila veljajo od 1. junija do 31. avgusta od 22.00 do 4.00 ter od 1. septembra do 31. maja od 21.30 do 5.00. Cene vstopa so na voljo na uradni spletni strani.
|- Razgledne točke:
P0 Arenablick: Na prvem parkirišču P0, na drugem ovinku, je razgledna ploščad Arenablick s pogledom na skakalnico.
P1 Aussichtsrast: Po štirih ovinkih dosežete razgledno točko P1 na 770 m nadmorske višine.
P2 Pogled na mesto in jezero: Na parkirišču P2, na višini 862 m, se odpre čudovit razgled na mesto Beljak.
P3 Waldrast: Na 965 m nadmorske višine se nahaja parkirišče P3, sredi gozda, s pogledom na ruševine gradu Finkenstein nad jezerom Faaker See.
P4 Schüttblick: Na parkirišču P4, kmalu po 1.000 m nadmorske višine, je razgledna točka Schüttblick, ki ponuja pogled na plazovno območje "Schütt" in Julijske Alpe ter vrhove Karavank.
P5 Pogled na tri države: Na parkirišču P5 na 1.307 m vas pričaka panoramski razgled na Avstrijo, Slovenijo in Italijo.
P6 Alpski vrt: Na 1.483 m nadmorske višine je parkirišče P6, kjer se nahaja alpski vrt z okoli 800 alpskimi rastlinami.
P6 Skywalk Rdeča stena: Plavajoča razgledna ploščad Skywalk Rdeča stena ponuja čudovit razgled na 400 m globoko brezno in okoliške gore.
P8 Berggasthof Aichingerhütte: Planinska gostilna Aichingerhütte na 1.650 m nadmorske višine ponuja panoramski razgled na številna jezera in razstavo o pticah v naravnem parku Dobratsch.
P11 Rosstratte: Končna točka ceste na 1.732 m nadmorske višine. Tu se nahaja opazovalna postaja "Sončne poti" in planinska gostilna "Die Rosstratte".
|- Pohodniške poti:
Panorama Summit Trail: Lahka pot dolga 8,2 km, s premagano višinsko razliko 424 m. Primerna za družine z majhnimi otroki, vodi do vrha Dobratscha na 2.167 m.
Jägersteig: Strma pot dolga 4,3 km, s premagano višinsko razliko 434 m. Primerna za izkušene pohodnike, vodi do vrha Dobratscha.
Aichingerhütte do Gamsblicka: Enostavna družinska pot dolga 2,7 km, s premagano višinsko razliko 134 m. Ponuja čudovite razglede na okoliške gorske vrhove in je primerna za družine z otroki.
Plan petega dneva izleta
1. Relief Koroške (nem. Relief von Kärnten)
Relief je del muzeja mesta Beljak, ki vključuje tudi župnijski stolp in burški razstavni salon. Gre za impresivno krajinsko upodobitev Koroške in okoliških območij, ki je največja tovrstna skulptura v Evropi. Idejo za izdelavo velike, topografsko natančne predstavitve Koroške je leta 1889 predstavil Ernst Pliwa, takratni direktor Tehniške šole v Beljaku, na generalni skupščini nemške in avstrijske planinske zveze. Mesto je nato ustanovilo klub, ki je 1. aprila 1891 začel izdelovati relief. Projekt so izvedli nekateri učitelji tehnične šole pod vodstvom skrbnika šole, ob pomoči sodelujočih učencev. Materialne stroške projekta so pokrili z donacijami. Preglejte letak na tej povezavi.
Vstopnina:
Odrasli - 4,00 €
Dijaki, študenti, vojaški in civilni uslužbenci (od 19 do 27 let), m ladi od 6. do 19. leta starosti, u pokojenci (od 60 let), i nvalidi (vključno z eno spremljevalko) - vsi z osebno izkaznico, s kupine 8 oseb ali več - 3,00 €
Prost vstop s Koroško kartico in otroci, mlajši od 6 let.
Družinska vstopnica (največ 2 odrasla in vsi otroci družine do 19 let) - 6,00 €
*Možno je kombinirati vstopnico za muzejski, reliefni in župnijski stolp
Odpiralni čas: od 2. maja do 4. novembra od ponedeljka do sobote od 10.00 do 16.30 ure. Ob praznikih zaprto.
2. Stadtpark Villach
Stadtpark v Beljaku je priljubljen mestni park, ki ponuja prebivalcem in obiskovalcem oazo miru in sprostitve v središču mesta. Nahaja se v neposredni bližini starega mestnega jedra, zaradi česar je dostopen in priljubljen za številne aktivnosti skozi vse leto. V parku stoji tudi Evangeličanska cerkev, ki je po svoji zunanji podobi ena najpomembnejših prispevkov k sakralni gradnji historizma na Koroškem. Cerkev je glavna cerkev protestantskega nadzorstva Koroške in Vzhodne Tirolske.
3. Mestni muzej Beljak (ang. Museum of the City of Villach, nem. Villacher Stadtmuseum)
Mestni muzej Beljak je kulturna ustanova, ki se nahaja v središču mesta Beljak in je posvečena ohranjanju ter predstavljanju zgodovine, umetnosti in kulture regije. Stavba muzeja je sama po sebi pomemben zgodovinski objekt. Njena arhitektura odraža različne slogovne vplive skozi stoletja in prispeva k posebnemu čaru muzeja. Muzej ponuja vpogled v bogato preteklost mesta in njegovih prebivalcev ter je pomembno središče za obiskovalce.
Muzej hrani številne artefakte, ki segajo od prazgodovine do sodobnega časa. Med njimi so arheološke najdbe, srednjeveški predmeti, starodavno orožje, oblačila in vsakdanji predmeti iz različnih obdobij. V muzeju so razstavljena dela lokalnih in mednarodnih umetnikov, vključno s slikami, skulpturami in drugimi umetniškimi deli, ki prikazujejo umetniško dediščino regije. Poleg stalnih zbirk muzej redno gosti tematske razstave, ki obravnavajo različne vidike lokalne zgodovine in kulture. Te razstave pogosto vključujejo interaktivne elemente in multimedijske predstavitve.
Vstopnina:
Odrasli - 5,50 €
Dijaki, študenti, vojaški in civilni uslužbenci (od 19 do 27 let), m ladi od 6. do 19. leta starosti, u pokojenci (od 60 let), i nvalidi (vključno z eno spremljevalko) - vsi z osebno izkaznico, s kupine 8 oseb ali več - 4,50 €
Ostale cene preverite na tej strani.
Delovni čas: od 2. maja do 3. novembra 2024 od torka do nedelje od 10. do 16.30 ure. Zaprto ob ponedeljkih (razen praznikov).
4. Star del mesta Beljak (nem. Altstadt Villach)
Stari del mesta Beljak je čudovita mešanica zgodovine, kulture in arhitekture, ki očara obiskovalce s svojo slikovitostjo in živahnim utripom. Nahaja se ob reki Dravi in ponuja vpogled v bogato preteklost mesta, ki sega več stoletij nazaj. Značilnosti starega dela mesta Beljak:
Zgodovinske zgradbe: Stari del mesta je poln zgodovinskih zgradb, ki odražajo različne arhitekturne sloge, od gotskega in renesančnega do baročnega in secesijskega.
Glavni trg (nem. Paul Watzlawick Platz): Osrednji trg je srce starega mestnega jedra, obkrožen s čudovitimi starimi zgradbami, trgovinami, kavarnami in restavracijami. Trg je pogosto prizorišče različnih dogodkov, kot so sejmi, koncerti in festivali, ki pritegnejo domačine in turiste.
Župnijska cerkev sv. Jakoba (nem. Stadthauptpfarrkirche St. Jakob): Ta impozantna gotska cerkev s svojo visoko stolpnico je ena izmed najbolj prepoznavnih znamenitosti Beljaka. Notranjost cerkve krasi bogata oprema, vključno z oltarji, freskami in drugimi umetniškimi deli.
Mestna hiša (nem. Rathaus): S svojo elegantno fasado in bogato okrašenimi prostori je mestna hiša pomemben del zgodovinskega mestnega jedra. Nahaja se ob glavnem trgu in je ključna točka za mestne dogodke in prireditve.
Trgovine in butiki: Stari del mesta je prepreden z majhnimi trgovinami in butiki, kjer lahko najdete vse od lokalnih obrtniških izdelkov in spominkov do mode in nakita. Te trgovine prispevajo k edinstvenemu značaju in šarmu mestnega jedra.
Kavarne in restavracije: Stari del Beljaka je poln prijetnih kavarn, restavracij in vinotek, kjer lahko obiskovalci uživajo v lokalnih specialitetah, mednarodni kuhinji in odličnih vinih. Terase teh lokalov ponujajo prijetno vzdušje za sprostitev in opazovanje mestnega vrveža.
Reka Drava: Stari del mesta leži ob reki Dravi, kar dodaja posebno čarobnost temu območju. Obrežje reke je priljubljeno za sprehode, tek in kolesarjenje, ponuja pa tudi čudovite razglede na staro mestno jedro.
5. Vodne igre fontane v Beljaku (nem. Wasserspiele in Villach)
Doživite nepozabne predstave ob vodnih fontanah z edinstvenimi podobami, barvami in glasbeno spremljavo. Od 14. junija do 13. septembra 2024 boste vsako sredo in petek od 21.30 dalje imeli priložnost doživeti in uživati v edinstvenih predstavah ob reki Dravi. Različni programi, kot so "Classix", "DiscoX", "MusicaliX" ali "Rock-it", ponujajo čisto raznolikost in jih je najbolje doživeti na dravskih terasah pred kongresnim centrom Beljak.
Plan šestega dneva izleta
1. Muzej avtomobilov TAF-TIMER
Na površini 4.000 m² v štirih dvoranah lahko občudujete impresivno zbirko približno 250 zgodovinskih eksponatov in sodobnih omejenih vozil. Razstavljeni so avtomobili z močjo od 18 do 580 KM, od družinskih vozil do dirkalnih športnih avtomobilov – vključno z izjemnimi unikatnimi kosi in še veliko več. Ogledate si lahko od Mercedes Evo2 do Chevrolet C10 do redkih klasičnih avtomobilov.
Delovni čas:
Zima: Odprto 1.10 do 27.05 od ponedeljka do petka (med tednom) od 10.30 do 16.30. Zaprto ob sobotah, nedeljah in praznikih.
Poletje: Odprto 28.05 do 30.09 od ponedeljka do sobote (vsak dan) od 10.30 do 16.30.
Vstopnina:
Cena za avtomobilski muzej:
Odrasli - 14 €
Otroci od 6 do 12 let - 7,50 €
Cena za muzej mopedov in motornih koles:
Odrasli - 8,5 €
Otroci od 6 do 12 let - 4,00 €
2. Village of Ossiach
Idilično vasica ob obali čudovitega Osojskega jezera blizu Beljaka, je pravi dragulj za vse obiskovalce. Nahaja se na južni obali Osojskega jezera na pobočju majhnega območja Ossiacher Tauern v gorovju Nock, območju Gurktalskih Alp, ob cesti med Beljakom in Feldkirchnom.
V vasi ne smete zamuditi ogleda Ossiaškega samostana, ki je bil ustanovljen v 11. st. Njegova baročna arhitektura, veličastna cerkev in čudoviti vrtovi ponujajo vpogled v bogato zgodovino in duhovno dediščino kraja. Poleg jezera, pa je tukaj veliko poti za kolesarjenje in nudijo čudovite razglede na jezero in okoliške hribe.
3. Burg Landskron
Grad Landskron je zanimiv grad na Koroškem, blizu mesta Villach. S svojo bogato zgodovino, spektakularnimi razgledi in številnimi zanimivostmi je priljubljena turistična destinacija, ki ponuja obiskovalcem vpogled v preteklost in številne zabavne aktivnosti.
Zgodovina gradu: Grad Landskron je bil prvič omenjen v 14. stoletju, čeprav obstajajo dokazi, da je bila utrdba na tem mestu zgrajena že prej. Skozi stoletja je grad prehajal iz rok v roke med različnimi plemiškimi družinami in bil večkrat prezidan. V 16. stoletju je grad doživel obsežno prenovo in postal ena najpomembnejših utrdb v regiji. V 18. stoletju je grad močno poškodoval požar, a so ga kasneje delno obnovili in preuredili v turistično atrakcijo.
Atrakcije in aktivnosti:
Ptičja predstava: Ena najbolj priljubljenih atrakcij je dnevna predstava ptic ujed, kjer lahko obiskovalci opazujejo sokole, orle in druge ptice v prostem letu. Izkušeni sokolarji obiskovalcem predstavijo različne vrste ptic, njihove lovske sposobnosti in zanimivosti o njihovem življenju.
Restavracija in kavarna: V grajski restavraciji lahko obiskovalci uživajo v tradicionalni avstrijski kuhinji ter občudujejo panoramski razgled na okoliške gore in doline. Kavarna ponuja prijetno sprostitev ob kavi in sladici po raziskovanju gradu.
Razgledne točke: Grad Landskron je znan po svojih čudovitih razgledih. Z grajskih zidov se odpira čudovit pogled na Osojsko jezero, mesto Villach in okoliške Alpe, kar omogoča obiskovalcem, da uživajo v nepozabni pokrajini.
Več informacij na tej strani.
4. Opičja gora (nem. Affenberg Landskron)
Opičja gora, znana tudi kot Affenberg Landskron, je edinstvena turistična atrakcija na avstrijskem Koroškem, blizu mesta Villach. Gre za največjo japonsko makak rezervat v Evropi, kjer več kot 180 japonskih makakov živi v naravnem okolju, podobnem tistemu, iz katerega prihajajo.
Zgodovina in ozadje: Affenberg Landskron je bil ustanovljen leta 1996 z namenom, da bi obiskovalcem omogočili vpogled v življenje in obnašanje teh zanimivih živali v naravnem okolju. Rezervat se razprostira na približno 4 hektarjih in omogoča makakom prosto gibanje, kar obiskovalcem omogoča opazovanje teh opic v njihovem naravnem življenjskem slogu brez kletk ali ovir.
Obisk in ogledi: Ogled Opičje gore je mogoč samo v okviru vodenih tur, ki trajajo približno eno uro. Med ogledom vas vodiči, ki so strokovnjaki za vedenje makakov, seznanijo z mnogimi zanimivostmi o teh opicah, njihovem življenju, navadah in socialni strukturi. Vodiči vam pokažejo, kako se makaki prehranjujejo, igrajo in medsebojno komunicirajo. Obiskovalci lahko iz prve roke opazujejo makake pri njihovih vsakodnevnih aktivnostih, kot so plezanje po drevesih, iskanje hrane in skrb za mladiče.
Posebnosti in atrakcije: Ena od največjih posebnosti Affenberga je možnost opazovanja makakov v skoraj vseh letnih časih, vključno z zimo (uradno od 1. od aprila do 2. novembra 2024), ko se opice kopajo v toplih vrelcih, podobno kot njihovi sorodniki na Japonskem. Poleg tega so obiskovalci pogosto priča zanimivim družbenim interakcijam med opicami, kot so pretepi, igračkanje in nega dlake.
Urnik vodenih ogledov:
01. april – 14. Junij: 9:30, 10:30, 11:30, 12:30 (zadnji ogled ob 17:30).
15. junij – 14. Sept.: 9:30, 10:00, 10:30, 11:00, 11:30 (zadnji ogled ob 17:30).
15. september – 02. Nov.: 9:30, 10:30, 11:30, 12:30 (zadnji ogled ob 17:30).
V glavni sezoni (od sredine julija do sredine avgusta) so vodeni ogledi na voljo tudi vsakih 20 minut.
Cene
Odrasli: 16 €
Otroci (starost: 4 do 14 let): 8 €
Družinska izkaznica (2 odrasla + 2 otroka): 43 €
Upokojenci / študenti: 13 €
Odrasli invalidi: 11 €
Invalidni otroci: 6 €
Plan sedmega dneva izleta
1. Pohod od gradu Landskron do Jungfernsprung Runde
Slikovita krožna pohodniška pot, ki se začne in konča v Villach St. Andrä Lido. Ta pot združuje čudovite razglede, zgodovinske znamenitosti in romantične naravne točke, kar jo naredi priljubljeno med pohodniki vseh starosti.
Opis poti:
Villach St. Andrä Lido: Začetek in konec pohoda je v Villach St. Andrä Lido, ki je znano po svojih lepih obalnih območjih in prijetnem okolju.
Razgled na Osojsko jezero (Ossiacher See): Pohod vas vodi skozi slikovite predele, kjer lahko uživate v čudovitih razgledih na Osojsko jezero, ki ponuja mirno in sproščujoče vzdušje.
Razgled na grad Landskron: Med pohodom boste imeli več priložnosti za občudovanje grad Landskron, ki se dviga nad okoliško pokrajino in nudi impresiven pogled.
Grad Landskron: Eden od vrhuncev poti je obisk gradu Landskron. Tu si lahko ogledate dnevne predstave ptic ujed, zgodovinske razstave in uživate v odlični kulinariki v grajski restavraciji.
Morska deklica (nem. Jungfernsprung): Naslednja postaja je Jungfernsprung, naravni fenomen z osupljivimi razgledi in zanimivo legendo o mladi devici, ki je skočila z visoke skale, da bi ušla sovražnikom.
Okno romantike: Celotna pot je polna romantičnih razgledov in mirnih točk, kjer se lahko ustavite in uživate v naravi.
Pogled na grad Landskron: Med povratkom boste imeli še eno priložnost za razgled na grad Landskron, kar je popoln zaključek pohoda.
Skulptura "Star kmet pri delu" (nem. Alter Bauer bei der Arbeit):
Na poti se lahko srečate s starimi kmeti pri delu, kar vam omogoča vpogled v tradicionalno življenje na podeželju.
Villach St. Andrä Lido: Pohod se zaključi v Villach St. Andrä Lido, kjer lahko ob obali jezera sprostite svoje mišice in uživate v zasluženem počitku.
Trajanje pohoda: Celoten pohod traja približno 3-4 ure, odvisno od vašega tempa in postankov.
2. Slapovi Finsterbach v Sattendorfu (nem. Finsterbach Wasserfälle in Sattendorf)
Slapovi Finsterbach so dolgo časa ostali skriti zaklad, predvsem zaradi nevarnih poti, ki so bile včasih celo zaprte. Zahvaljujoč lokalnim turističnemu združenju so zdaj vsi trije slapovi dostopni, in to le nekaj minut hoje Osojskega jezera.
Približno 1,2 km dolga pot, kjer premagate 185 m nadmorske višine, vodi do največjega slapa "Schleierfall", ki je visok 34 m. Na polovici poti se nahaja "Kesselfall", visok 21 m. Poleg slapov je pot vredna truda zaradi čudovitih razgledov na Osojsko jezero in svetlobnih efektov, ki jih sonce ustvarja skozi krošnje dreves. V poletnem času je še posebej prijetno zaradi osvežujoče mikroklime, ki jo ustvarjajo kapljice vode v zraku in številna drevesa.
Parkiranje: Parkiranje je možno nasproti turistične informacijske pisarne v Sattendorfu ali v Dorfstraße pri osnovni šoli, nasproti policijske postaje. Poleti so ta parkirna mesta hitro zasedena, zato priporočamo, da se odpravite dovolj zgodaj zjutraj, ali parkirate na kakšnem drugem kraju.
Opis poti: Iz parkirišča nadaljujete po glavni cesti, ki vas pripelje do vaške ceste. Ta večinoma asfaltirana pot se rahlo dviga in vas pripelje do prvega slapa. Pot se nato nadaljuje z nekaj ovinki in se dviga proti drugemu slapu. Za tretji slap se vrnete na glavno pot in sledite oznakam. Dvakrat prečkate potok preko majhnih mostov. Pohodniška pot se nato nadaljuje v severozahodni smeri, rahlo navkreber, čez manjši leseni most, mimo dveh križišč. Kmalu zatem prečkate novo zgrajeno gozdno cesto. Po nadaljnjem vzponu pridete do slikovite razgledne točke, kjer vas čakajo ležalniki za sprostitev. Po krajšem počitku sledite poti nazaj do glavne poti in se vrnete na izhodišče.
Zemljevid poti: https://www.bergfex.at/sommer/kaernten/touren/wanderung/57531,finsterbach-wasserfaelle--rundweg/
3. Bergbahnen Gerlitzen Alpe
Osojčica (nem. Gerlitzen) je gora na avstrijskem Koroškem, severno od Annenheima in južno od Arriacha, s svojim vrhom na 1.909 metrih nadmorske višine. Kot ena najjužnejših gora Nockberge ponuja čudovite panoramske razglede. Ime izhaja iz staroslovanske besede "gorelic" (goreti), ki se nanaša na območje z ognjenimi znamenji, ki so jih v preteklosti uporabljali za zbor mladih kmečkih fantov.
Na goro vas popelje gondola Bergbahnen Gerlitzen Alpe, znana predvsem po smučišču. Leta 2005 je smučišče uvedlo pristojbino za smučarske turneje, kar je povzročilo precejšnje razburjenje, saj je bilo v nasprotju s pravico do prostega dostopa do narave.
Poleti je Gerlitzen idealna za pohodništvo, saj ponuja raznolike, dobro označene poti za vse vrste pohodnikov. Na vrh vas iz Annenheima pripelje sedežnica, kjer vas pričaka osupljiva 360-stopinjska panorama. Ob poteh se nahajajo gurmanske koče z lokalnimi dobrotami.
Za družine je Pustolovska arena Kanzelhöhe odlična izbira z mnogimi aktivnostmi: poletno drsanje, bungee trampolin, mini gokarti, otroško igrišče in gozdno igrišče za visoke vrvi.
Kolesarski navdušenci bodo uživali v kolesarskih poteh za mlade in starejše. The lake.bike Kids Bike Park ponuja varne in zabavne kolesarske poti za otroke od 3. leta dalje. Izkušeni gorski kolesarji pa se lahko preizkusijo na 4 km dolgi poti PROlitzen, polni skokov, padcev in zahtevnih prehodov.
Gerlitzen Alpe je tudi priljubljena destinacija za jadralno padalstvo. Zaradi višinske razlike skoraj 1.400 m in edinstvene termike je to idealen kraj za jadralce, ki navdušujejo s svojimi akrobacijami nad Osojskim jezerom. Obiskovalci lahko doživijo to avanturo s tandemski poletom z izkušenim pilotom.
Poglejte še ostale vrhunske adrenalinske možnosti, ki jih lahko počnete na tej strani.
Odpiralni čas v poletni sezoni:
maj, junij, september: do 30.6. in od 1.9.2024 delovanje z odmorom za kosilo (Kanzelbahn: 9:00 - 12:00 in 12:45 - 17:00, Gipfelbahn: 9:10 - 12:15 in 13:00 - 16:45)
julij, avgust: od 1.7. - 31.8.2024 neprekinjeno delovanje brez odmora za kosilo (Kanzelbahn: 9:00 - 17:00, Gipfelbahn: 9:10 - 16:45)
4. Pustolovski park Gerlitzen (nem. Adventurepark Gerlitzen)
Visoko na Gerlitzenu vas čaka izziv vas čakajo nove avanture. Kombinacija aktivne zabave na prostem in odmerka adrenalina bo poskrbela za popolno doživetje. Na vas čaka več kot 160 razburljivih postaj, razporejenih v štirih težavnostnih stopnjah. Drevesne stopnice, viseči mostovi, zabavni tobogani in plezalne izzive najdete med enim in 18 metri nad tlemi. Nepozabno bo tudi pri preizkusu na prostem padu ali guganju na velikanski gugalnici. Preizkusite svoj pogum in doživite pravi adrenalinski šok, vse pod budnim očesom naših izkušenih vodnikov.
Odkrijte še mini golf igrišče z umetno travo, ki ima 9 lukenj.
Comments