Furlanija-Julijska krajina je dežela na severovzhodu Italije, ki meji na Slovenijo in Avstrijo. Zgodovinsko gledano je ta regija pomembna zaradi svoje strateške lokacije in bogate kulturne dediščine. Tukaj so se zgodovinsko prepletale različne kulture in narodi, od starodavnih Rimljanov do germanskih plemen in Slovanov. Ta pestrost kultur se odraža v arhitekturi, kulinariki, umetnosti in drugih vidikih življenja v tej regiji. Poleg tega Furlanija-Julijska krajina ponuja tudi veliko zanimivih krajev za obisk, kot so Trst, Gorica, Udine, Cividale del Friuli, Palmanova, Gradisca d'Isonzo, Aquileia in druge manjše vasi ter mesta. V teh krajih lahko obiskovalci odkrivajo bogato zgodovino, kulturo in umetnost ter uživajo v čudovitih naravnih okoljih. Furlanija-Julijska krajina je torej odlična destinacija za vse, ki si želijo odkriti nekaj novega, se sprostiti in uživati v lepotah narave ter okusiti pristno italijansko kulinariko.
Legenda:
5. dan: Ogled Udine
Udine je mesto z bogato zgodovino, ki se nahaja v severnem delu Italije. Zgodovinsko gledeno je bilo mesto pomembno trgovsko središče, ki je gostilo številne kulture, kar se odraža v njihovi edinstveni arhitekturi in kulturni dediščini. Mesto ima očarljive ulice, gradove, palače, trge in cerkve, ki smo jih tudi na kratko opisali. Med njimi izstopajo Udinski grad, zgrajen v 16. st. kot obrambni objekt, Loggia del Lippomano z značilno renesančno-beneško arhitekturo, Torre dell'Orologio s stolpom z uro in Leonardom da Vincijem povezano anekdoto. Piazza della Libertà, najstarejši trg, združuje bogato arhitekturo, med njimi Loggia del Lionello in Arco Bollani. Casa Cavazzini, nekoč palača, zdaj muzej za sodobno umetnost, prikazuje dediščino mesta. Piazza XX Settembre je kulturno središče z zgodovinskimi stavbami, medtem ko Chiesa di San Francesco s freskami predstavlja versko dediščino. Tribunale di Udine je pomembno sodišče, Museo Etnografico del Friuli raziskuje lokalno kulturo, in Museo Diocesano e Gallerie del Tiepolo prikazuje cerkveno umetnost. Na Via Mercatovecchio se razkriva zgodovina mesta, a tudi legendarna bitja. Spomenik Lantern of Diogenes interpretira filozofsko zgodbo, Udinska stolnica pa predstavlja versko in umetniško bogastvo.
Terminski plan izleta:
1. Udine Castle
Videmski grad, ena najbolj značilnih znamenitosti Furlanije in nekoč sedež oglejskega patriarha in beneškega poročnika Patria del Friuli, je 26. julija 1906 postal muzej ob praznovanju štiridesete obletnice združitve Furlanije z Italijo.
Grad Udine je bil zgrajen v 16. st. med vladavino beneške republike. Njegova glavna funkcija je bila obrambna, saj je stal na strateškem mestu, ki je omogočalo nadzor nad okolico. Grad je bil del sistema utrdb, ki je ščitil mestno območje pred morebitnimi nevarnostmi. V času gradnje je bil namenjen tudi kot rezidenca za beneškega vodjo Udina in druge vladne uradnike. Grad Udine je igral ključno vlogo v različnih obdobjih zgodovine. V 18. st. je bil preoblikovan v vojaško trdnjavo, vendar se je sčasoma njegova obrambna vloga zmanjšala. V 19. st., ko je Italija postala združena država, je grad izgubil svoj strateški pomen in je bil postopoma preoblikovan v kulturno in zgodovinsko središče.
Ena od zanimivosti, povezanih z gradom Udine, je povezana z legendarno osebnostjo Leonardom da Vincijem. Pravijo, da je Leonardo da Vinci med svojim bivanjem v Italiji obiskal tudi Udine in si ogledal grad. Obstaja pripoved, da je Leonardo predlagal določene izboljšave v zgradbi gradu, vendar ni jasno, ali je to resnično ali zgolj legenda.
2. Loggia del Lippomano
Zgodovinska arhitekturna znamenitost v mestu, ki se nahaja blizu trgu Piazza Matteotti, središču mestnega dogajanja. Zgrajena je bila v 16. st. in je del bogate arhitekturne dediščine mesta. Loža je znana po svoji značilni arhitekturi, ki združuje elemente renesančnega in beneškega sloga.
Legenda pravi, da je slavni pesnik iz Vidma nekega sončnega popoldneva na tem trgu našel navdih za eno svojih najlepših pesmi. Loggia del Lippomano je bila nekoč prostor za javne dogodke in sestanke ter je danes pomemben del kulturne dediščine mesta. Z njenim obiskom obiskovalci raziskujejo zgodovino in arhitekturo Vidma ter se povežejo z njegovo bogato preteklostjo.
3. Torre dell'Orologio
Stolp z uro je zgradba, ki ima bogato zgodovino in je postala ena izmed prepoznavnih znamenitosti tega mesta. Zgradili so ga leta 1527 po projektu Giovannija da Vidma, pri čemer so kot model vzeli shemo stolpa Piazza San Marco v Benetkah. Stolp se nahaja na trgu Piazza Libertà, njegova značilna oblika pa vključuje izrezljani figuri dveh Mavrov, ki udarjata ure na zvonu med njimi.
Ideja za stolp z uro se je rodila od arhitekta Vincenza Luccardija, ki ga je nato zgradil leta 1850. Ura na stolpu ima modro ozadje, sredi katerega je zlato sonce, kar prispeva k okrogli obliki ure. To delo arhitekture in inženiringa ne le natančno prikazuje čas, temveč tudi predstavlja umetniški izraz.
Anegdota pripoveduje, da so v preteklosti lokalni prebivalci stolp z uro v Vidmu uporabljali tudi kot svojevrsten vremenski napovednik. Na podlagi gibanja Mavrov in drugih detajlov so skušali napovedovati spremembe v vremenu ter se tako pripraviti na prihajajoče razmere.
4. Piazza della Libertà
Najstarejši trg v Vidmu, je resnično zgodovinsko in kulturno bogato središče, polno številnih zanimivih spomenikov in arhitekture. Trg se je skozi stoletja preoblikoval in spreminjal, prejemal je različna imena ter opravljala različne vloge. Začetek sega daleč nazaj, verjetno že v srednjem veku ali celo prej. V srednjem veku je bil znan kot Piazza del Vino, kar nakazuje na dejavnost trgovine z vinom na tem trgu. Kasneje se je preimonoval v Piazza del Comune (imenovan po hiši mestnega sveta - na tem trgu zgrajen leta leta 1350). V času beneške vladavine je prevzel ime Piazza Contarena, po enem od poročnikov, ki je bil takrat pomemben.
Danes je Piazza Libertà je še vedno središče mesta Videm, vendar zdaj s poudarkom na turizmu in kulturni dediščini.
Stavbe na trgu so Loggia del Lionello (beneška gotska javna loža - opis spodaj), Loggia in Tempietto di San Giovanni (javna loža), Torre dell'Orologio (urni stolp), Arco Bollani (stopnice).
5. Loggia del Lionello
Zgodovinska javna loža ima beneško gotski slog struktur in spada za pomemben arhitekturni element na trgu Piazza Libertà, najstarejšem trgu v Vidmu. Gradnja lože se je začela leta 1448 po načrtih arhitekta Nicolaja Lionella, dokončal pa jo je Bartolomeo delle Cisterne leta 1457. Predstavlja tipično arhitekturno obliko beneške gotske umetnosti. Njena eleganca in zasnova segata v renesančno obdobje. Loža je ime dobila po Lionellu d'Este, plemiču, ki je prispeval k njeni gradnji. Skozi stoletja je doživela prenove in spremembe, vključno s poškodbami zaradi požara leta 1876, ki je zahteval obnovo.
Loggia del Lionello je pomembna kulturna in zgodovinska znamenitost v Vidmu, ki privablja obiskovalce zaradi svoje arhitekturne lepote in zgodovinskega pomena. Stoji kot priča bogate dediščine mesta in priča o pomembni vlogi, ki jo je Videm igral v zgodovini Beneške republike.
Med obnovo Loggia del Lionello po požaru leta 1876 so arhitekti ohranili izvirno obliko lože. Med raziskovanjem zgodovinskih načrtov so odkrili, da so bile načrtovane številne skulpture in okrasni elementi, ki pa niso bili nikoli dodani k loži. Med najdenimi načrti je bila tudi ideja o vključitvi skulptur eksotičnih in izmišljenih živali. Arhitekti so med obnovo sprejeli odločitev, da bodo dodali nekaj teh skulptur, ki niso bile nikoli uresničene v prvotni gradnji. Danes lahko obiskovalci opazujejo te nenavadne in domišljijske živalske skulpture, ki so zdaj del tega pomembnega zgodovinskega spomenika. Ta poseben dodatek je postal del anekdote o vztrajnosti in ustvarjalnosti arhitektov, ki dodaja pridih skrivnostnosti in igre domišljije k tej čudoviti zgodovinski stavbi.
6. Arco Bollani
Oblikovan leta 1556 s strani priznanega arhitekta Andrea Palladia, ki spada za pomemben arhitekturni element v mestu. Legenda pripoveduje, da je Palladio navdih za obliko loka našel v opazovanju starega mačka, ki se je graciozno prebijal skozi ozke ulice mesta.
Lokacija Arco Bollani na začetku vstopa na glavni trg Piazza Libertà. Ta eleganten lok, pod katerim se lahko sprehajajo ljudje, nosi tudi kip leva svetega Marka, značilnost beneškega simbola.
Poleg praktične vrednosti kot prehod, Arco Bollani dopolnjuje estetiko zgodovinskega in kulturnega okolja Vidma. Predstavlja odličen primer Palladiovega vpliva na razvoj renesančne arhitekture ter kaže, kako lahko arhitekturni elementi obogatijo urbani prostor in prispevajo k zgodovinski identiteti mesta.
7. Casa Cavazzini
V tej stavbi se nahaja umetniški muzej za sodobno umetnost (ita. Civici Musei di Udine), ki se nahaja v impozantni zgodovinski stavbi. Stavba, v kateri se muzej nahaja, je sama po sebi pomemben kulturni spomenik, saj je bila nekoč dom plemiške družine Cavazzini, ki je igrala pomembno vlogo v zgodovini mesta.
Muzej Casa Cavazzini je svoja vrata obiskovalcem odprl leta 2004. Stavba je bila prenovljena in prilagojena za potrebe sodobne umetnosti, hkrati pa so ohranili njeno zgodovinsko in arhitekturno vrednost. Od takrat je muzej postal pomemben kulturni center, ki privablja umetniške navdušence in obiskovalce z vsega sveta.
V prvem in drugem nadstropju stavbe je stalna razstavna pot s popolnoma prenovljeno postavitvijo zbirke. Pomembne zbirke slik in skulptur označujejo umetniško pot od konca leta 800 do danes. Pritličje stavbe je namenjeno pripravi občasnih razstav in drugih spremljevalnih prireditev.
Zanimiva anekdota, povezana s Casa Cavazzini, govori o nenavadni najdbi, ki so jo odkrili med prenovo stavbe pred odprtjem muzeja. Med obnovo so arheologi odkrili starodavno skrivno prehodno pot, ki je povezovala hišo s sosednjo stavbo. To je sprožilo številne razprave in spekulacije o namenu prehoda, ki so se dotikale tako zgodovinskih kot romantičnih zgodb.
Obiščite muzej in več informacij prejmite na tej strani.
8. Piazza XX Settembre
Ta trg igra ključno vlogo v mestnem življenju in kulturnem dogajanju. Ime se nanaša na zgodovinski datum 20. september, ki označuje pomemben trenutek za Italijo. Prostran trg združuje različne arhitekturne sloge in zgodovinske plasti, obkrožajo pa ga pomembne zgradbe, kot so Palazzo Antonini, Fontana di Piazza in Palazzo Valvason Morpurgo. Piazza XX Settembre je priljubljeno prizorišče srečevanj, dogodkov in kulturnih prireditev ter predstavlja srce mestnega življenja, ki združuje zgodovino, kulturo in sodobnost Vidma.
9. Palazzo Valvason Morpurgo
Zgodovinska palača v baročnem slogu je priča o pomembni vlogi v preteklosti mesta. Njegova estetska arhitektura, okrašena fasada in impresivni detajli odražajo družbeni status preteklih lastnikov, med njimi pomembne aristokratske družine Valvason Morpurgo. Danes večinoma deluje kot sodišče, vendar kljub spremenjeni funkciji ohranja pomen in prispeva k kulturni dediščini Vidma. Nahaja se ob trgu Piazza XX Settembre, ki je središče mestnega življenja.
10. Chiesa di San Francesco
Zgodovinska cerkev, ki je bila zgrajena v 13. stoletje in se nahaja na trgu Girolamo Venerio. Znana po svojem značilnem gotskem arhitekturnem slogu. Notranjost cerkve je prava paša za oči, saj je bogato okrašena z živahnimi freskami, ki prikazujejo različne verske prizore, svetnike in druge pomembne motive. V preteklosti je igrala ključno vlogo pri širjenju krščanske vere v mestu Udine in okoliških deželah.
Zanimiva anekdota pripoveduje o lokalnem verovanju, ki pravi, da naj bi cerkev nekoč služila kot zatočišče za netopirje. Netopirji so v preteklosti naseljevali cerkev in se v njej prosto gibali med stebri in hodniki. To je povzročalo radovednost in začudenje med obiskovalci, a so se ljudje naučili sprejemati to prisotnost kot nekakšen simbol zaščite, svetosti in povezanosti s skrivnostnim svetom narave. Netopirji so bili v mnogih kulturah simbol za prehod med svetovi in so bili povezani tudi z duhovno globino. Čeprav je ta anekdota zanimiv in nenavaden del zgodovine cerkve, je poudarek na njegovi vlogi kot kraju molitve, verskega čaščenja in zbiranja za vernike.
11. Tribunale di Udine
Mestno sodišče, ki ima pomembno vlogo v pravosodnem sistemu Italije. Sodišče se ukvarja z različnimi pravnimi zadevami, vključno s civilnimi, kazenskimi, družinskimi in gospodarskimi zadevami.
Zgodovina tega sodišča sega v različna obdobja. Natančen datum njegove gradnje ni enostavno določiti, saj so se različni deli zgradbe gradili v različnih obdobjih. Zgradba je doživela več prenov in razširitev skozi stoletja, kar se odraža v njegovi arhitekturni raznolikosti. Oponaša se z različnimi arhitekturnimi elementi. Njegov zunanji videz združuje različne stile, vključno z renesanso, barokom in neoklasicizmom. Fasada je značilna s svojimi okrašenimi portaloma, okni in dekorativnimi elementi, ki odražajo različne umetniške vplive skozi stoletja. Notranjost zgradbe prav tako odraža različne zgodovinske periode in stile. Prostori za obravnavo zadev so opremljeni s klasičnimi arhitekturnimi detajli, ki odražajo obdobja, v katerih so bili zgrajeni. Kljub raznolikosti slogov pa celoten kompleks ohranja svojo avtentičnost in pomen kot prizorišče pravičnosti.
Zanimivost, povezana z zgodovino tega sodišča, sega v čas osmanskih vpadov v 16. stoletju. V tistem času so bili narodi Evrope izpostavljeni nevarnosti osmanskih napadov, ki so se raztezali vzdolž Sredozemskega morja. Po enem od napadov je beneška vlada, ki je takrat obvladovala območje, na hitro postavila prehodno sodišče v mestu Udine, kjer so obravnavali primere v zvezi z ujetniki, plenjenjem in drugimi vojnimi zločini.
12. Museo Etnografico del Friuli
Etnografski muzej se osredotoča na predstavitev kulturne dediščine in tradicij regije Friuli ter ponuja vpogled v življenje, običaje, obrti in druge vidike vsakdanjega življenja ljudi, ki so živeli v tej regiji skozi različna obdobja. Zbirka muzeja vključuje različne predmete, kot so ljudska oblačila, tradicionalna orodja, pohištvo, verski predmeti, glasbila, kmetijska oprema in še veliko več. Organizira tudi različne razstave, dogodke, delavnice in predstavitve, ki omogočajo obiskovalcem, da se poglobijo v specifične vidike kulturne dediščine te dežele.
Ena izmed zanimivih zgodb, povezanih s tem muzejem se nanaša na legendarno bitje imenovano "Mostre," ki naj bi prebivalo v okolici mesta Udine in je postalo del lokalne folklore. Muzej je včasih gostil razstave in prireditve, povezane z lokalno folkloro, vključno s pripovedmi o tem skrivnostnem bitju.
13. Piazza Giacomo Matteotti
Najstarejši trg v Vidmu takoj po Piazza della Libertà. Trg so postavili v 13. st. za novo mestno tržnico, od tod tudi ime Mercato Nuovo. Po II. sv. vojni je trg dobil ime po namestniku Giacomu Matteottiju, ki so ga fašisti umorili leta 1924. Do leta 1980 je bil trg precej zloglasno območje. Danes je Piazza Giacomo Matteotti, dom številnih barov in restavracij, srce nočnega življenja v Vidmu in eno najbolj obremenjenih krajev v mestu.
Trg je obdan s stavbami iz srednjega veka. Nekatere stavbe so še vedno okrašene s freskami z geometrijskimi in cvetličnimi okraski. V središču trga je vodnjak, ki ga je leta 1543 zgradil kamnosek Mastro Cipriano po projektu slavnega arhitekta Giovannija da Udine. Na trgu najdemo tudi kip Marije z otrokom. Najbolj znana zgradba je cerkev San Giacomo, ki se nahaja na zahodni strani trga (opis spodaj).
14. Chiesa di S. Giacomo Apostolo
Cerkev je zgrajena leta 1378 po ukazu bratovščine krznarjev. Nahaja se na znamenitem trgu Piazza San Giacomo. Njena sedanja fasada je bila pripravljena leta 1525 in spada med dela Bernardina da Morcoteja. Fasado krasita tudi ura in zvonik z odprtim oknom ter kapela, ki je bila zgrajena leta 1744.
Cerkev San Giacomo ima bogato notranjost, ki je doživela preobrazbo v baročnem obdobju. Strop okrašujejo Pietro Venierjeve slike, ki prikazujejo zgodbe o svetem Jakobu. Biagio Biagetti je prispeval k notranji dekoraciji, ki je bila leta 1912 popolnoma prenovljena. Med zanimivostmi je veliko platno Michelangela Grigolettija nad vhodnim portalom, ki prikazuje pomen volilne pravice.
16. Via Mercatovecchio
Trg se nahaja se v starem mestnem jedru in je osrednji kraj dogajanja za prebivalce in obiskovalce. Ulica je ime dobila po tedenski tržnici, ki je bila zgrajena leta 1223 in je privabljala prebivalce iz okoliških vasi. Skozi stoletja je ulica doživela številne spremembe in je bila priča razvoju mesta.
Arkade na obeh straneh ulice pričajo o bogati zgodovini in sočasno prikazujejo preteklost in sedanjost mesta. Trg Piazza Libertà je izhodišče Via Mercato Vecchio, kjer se nahajajo znamenitosti, kot so loža del Lionello, tempietto di San Giovanni in stolp z uro. Ulica se nadaljuje proti vznožju hriba, kjer stoji grad, nekdanja rezidenca patriarha.
Zanimiva legenda govori o ustanovitvi tedenske tržnice in širitvi mesta. Patriarh Berthold iz Andehova je s svojimi dejanji omogočil razvoj mesta in trgovine ter ustanovil tržnico, ki je privabljala prebivalce iz okolice. Sčasoma je mesto raslo in razvijalo se je območje okoli Via Mercato Vecchio, kar je pripomoglo k razcvetu Vidma.
Med izstopajočimi stavbami na ulici sta Monte di Pietà, stavba za posojila, in Sabbadini hiša s preostanki fresk slikarja Giovannija Battista Grassija. Caffè Dorta, znano tudi kot Il Trincerone, je bila priljubljena zgodovinska kavarna, kjer so se zbirali intelektualci in prebivalci, da bi izmenjavali novice med Veliko vojno.
17. Museo Diocesano e Gallerie del Tiepolo
Škofijski muzej je odprl Giuseppe Zaffonato, nadškof Vidma, leta 1963, s ciljem ohranjanja, raziskovanja in predstavitve bogate cerkvene kulturne dediščine nadškofije. Ta stavba je bila nekoč rezidenca oglejskih patriarhov in pozneje nadškofov Vidma. Ta muzej je poseben in dragocen prostor, ki prikazuje umetniška dela, artefakte in dragocenosti, povezane s cerkveno zgodovino, vero ter umetniško in kulturno dediščino Vidma. Zbirka vključuje približno 700 umetniških del, med katerimi izstopajo posebej dragocene freske Giambattista Tiepola, ki je pomembno prispeval k bogastvu umetnosti tega območja.
Med zanimivostmi muzeja je veliko stopnišče, okrašeno s padcem uporniških angelov, delo Giambattista Tiepola. Prvo nadstropje predstavlja zbirko lesenega kiparstva, vključno s furlanskimi lesenimi skulpturami in izrezljanimi deli. Plemiško nadstropje vodi v spektakularno knjižnico, ki hrani številne zbirke rokopisov, inkunabul in redkih prvin iz različnih obdobij. Muzejski pot se nadaljuje skozi različne prostore, ki vključujejo razkošne freske, slike in umetniška dela, med njimi tudi dela Giambattista Tiepola.
Zanimiva anekdota o tem muzeju pripoveduje o enem izmed obiskovalcev, ki je bil tako navdušen nad knjižnico, da se je tam izgubil za več ur. Ko so ga našli, je bil globoko poglobljen v študij starih rokopisov.
18. Lantern of Diogenes
Kiparski spomenik, ki se nahaja na trgu Piazza Venerio, nedaleč stran od škofijskega muzeja. Ta umetniška skulptura je bila postavljena leta 2003 in je delo italijanskega kiparja Giorgija Contija. Je interpretacija znane zgodbe o Diogenu iz Sinope, starogrškem filozofu, ki je iskal iskrenega človeka. Skulptura prikazuje Diogena, kako stoji z ročno izdelano svetilko v roki, ki simbolizira njegovo iskanje iskrenosti med ljudmi. Kip ima izrazito stilizirano podobo, ki združuje tradicionalne in sodobne elemente ter ustvarja edinstveno umetniško izražanje.
19. Udine Cathedral
Videmska stolnica, znan tudi kot Duomo di Udine ali Cattedrale di Santa Maria Maggiore. Gradnja stolnice se je začela leta 1236 na načrtu latinskega križa s tremi stranskimi ladjami in kapelicami, po slogu frančiškanskih cerkva. Cerkev je bila poškodovana v potresu leta 1348, vendar je bila obnovljena od leta 1368.
V začetku 18. st. je družina Manin financirala obsežno preobrazbo stolnice pod vodstvom arhitekta Domenica Rossija, ki je bila končana leta 1735. Notranjost je baročna in izstopa po svojih monumentalnih dimenzijah. Glavna ladja in dve stranski ladjici so ločene s stebri, ob straneh pa se nahajajo štiri komunicirajoče kapele.
Stolnica vsebuje dragocena umetniška dela, med njimi slike Maffea Verone, Giovannija Battista Tiepola, Pomponia Amaltea in Ludovica Dorignyja. Pellegrino da San Daniele je prispeval oltarno sliko svetega Jožefa in orgelska vrata. Prav tako je v stolnici pomemben muzej verske dekorativne umetnosti, znan kot Museo del Duomo di Udine.
Stolnica ima dva pomembna portala - Portale della Redenzione, ki ga je ustvaril nemški mojster v 14. stoletju, ter Portale dell'Incoronazione, izdelan med letoma 1395 in 1396. Notranjost krasijo tudi freske Vitala da Bologne (1349) v kapeli v pritličju zvonika.
Plan izleta po točkah:
Preberite tudi:
12. izlet: Severna Furlanija (ITA)
Rim (italijansko Roma) velja za prestolnico Italije. Spada med prestižna zgodovinska mesta, ki je tudi med najbolj obiskanimi v Evropi.
14. izlet: Kras, tržaška pokrajina, južna Furlanija
Rim (italijansko Roma) velja za prestolnico Italije. Spada med prestižna zgodovinska mesta, ki je tudi med najbolj obiskanimi v Evropi.
40. izlet: Furlanija - Julijska krajina (ITA)
Rim (italijansko Roma) velja za prestolnico Italije. Spada med prestižna zgodovinska mesta, ki je tudi med najbolj obiskanimi v Evropi.
Comments