top of page
Writer's pictureLahkih nog naokrog

Namig za naslednji izlet: Pariz

Updated: Apr 18, 2023

Pariz je glavno mesto Francije in se nahaja na otoku »Île-de-France v severno-osrednjem delu države. Že več stoletij velja za eno izmed najpomembnejših in najbolj privlačnih mest na svetu. Skozi mesto teče reka Sena (francosko Seine), ki je glavna reka severozahodne Francije in ena od njenih trgovskih vodnih poti, dolga 776 km. Prav tako je zanimiva za turizem; njena nabrežja v središču Pariza so bila leta 1991 dodana na Unescov seznam svetovne dediščine. Cenjen je zaradi svoje bogate zgodovine, povpraševanja po študiju (npr. tu se rojevajo najboljši kuharji), odlična priložnost je za nakupovanje (tu se nahajajo znane blagovne znamke), za zabavo, visoko modo, slikarstvo, umetnosti in številne poslovne priložnosti itd.

Mesto je znano pod imeni »mesto ljubezni (fr. un lieu d'amour) in »mesto luči« (fr. »la Ville Lumière«). Ime je pridobilo še v času razsvetljenstva. Pariz ima več kot 2,5 milijona prebivalcev, mesto pa je razdeljeno na 20 okrožij, ki so oštevilčena. Od 2-milijonskega prebivalstva je približno 20 % priseljencev z vsega sveta, zaradi česar je Pariz eno največjih večkulturnih središč v Evropi. Zgodovinsko gledano je mesto do danes doživelo 4 revolucije , zamenjavo 18 -ih kraljev z imenom Ludvik in 2 okupatorska zavzema ter še več.

Njihovi najljubši športi so nogomet, košarka in ragbi. Tipična hrana Parižanov so rogljički, sir, solate, polži, njihove tipične pijače pa so različne vrste alkohola. Najnižja točka mesta je 35 m, najvišja pa Montmartre s samo 130 m.

Podnebje je oceansko. Skozi vse leto dežuje. Pariz ni zelo deževno mesto, vendar je znan po intenzivnih, nenadnih nalivih. Temperatura pozimi je tik nad lediščem. Poleti se temperatura dvigne do 25°C in včasih tudi višje. Zgodovina Pariza sega do Rimljanov in pred njimi.

Najbolj priljubljen kralj je bil Ludvik XIV in je živel v Versaillesu, v palači v Parizu. Vse francoske revolucije so se začele v Parizu, ki je po prvi svetovni vojni bilo prizorišče mirovnih pogajanj. Mesto je bilo tudi zbirališče umetnikov. Po drugi svetovni vojni je doživelo največji razvoj v zgodovini.


Na tej strani si lahko preberete 50 zanimivih dejstev o mestu Pariz.


V Pariz vas bo očarala zgodovina, arhitektura in kultura.


Preberite si:

 

Najboljše znamenitosti


Ne glede na to kolikokrat obiščemo francosko prestolnico, te čari mesta vedno prevzamejo. Pariz je glavna turistična destinacija, ki privablja na tisoče navdušenih popotnikov. Kako uživati v tem čudovitem mestu, pa v spodnjem naboru seznama delimo z vami:

  • Eifflov stolp

  • Palača Château de Versailles

  • Mreža predorov Les Catacombes

  • Gladališče Palais Garnier

  • Park des Buttes-Chaumont

  • Slavolok zmage (naročil ga je Napoleon)

  • Le Marais

  • Sodobno svetovno nakupovalno središče Galeries Lafayette

  • Muzej d'Orsay (vodilna svetovna umetniška galerija)

  • Velik mestni park Jardin des Tuileries

  • Romanska bizantinska cerkev Sacré-Coeur

  • Muzej de l'Orangerie

  • Mestna tržnica des Enfants Rouges

  • Katedrala Notre-Dame de Paris

  • Fondacija Louis Vuitton

  • Kanal de l'Ourcq

  • Muzej in vila de la Vie Romantique

  • Nerabljena železnica La Petite Ceinture

  • Palais de Tokyo

  • Največji muzej na svetu imenovan Louvre (Mona Lisa)

  • Muzej Picasso

  • Center Pompidou

  • Ménagerie du Jardin des Plantes

  • Palača de la Concorde

  • Križarjenja po reki Seni

  • Živahni bulvarji in legendarne kavarne

  • Znan park Jardin du Luxembourg

  • Bazilika Sacré-Coeur

  • Panteon (zgrajena kot cerkev, ki se lahko kosa z baziliko svetega Petra v Rimu)

  • Muzej Rodin

  • Palača Vendôme

 


 

Vreme


Vreme v Parizu se spreminja z vsakim letnim časom. V Parizu je v različnih letnih časih pretežno blago vreme. Povprečne, dnevne, najvišje temperature pozimi se gibljejo do 8°C, na vrhuncu poletja 25°C. Ekstremni mraz ali vročina sta precej redka, dež pa ne. V Parizu lahko rahle plohe čez dan hitro pridejo in izginejo.


Januar

V Parizu redko sneži, a je lahko obisk mesta ob občasnem sneženju v času decembra in januarja lahko izjemno čarobno doživetje. Povprečna temperatura v tem mesecu je 7°C, najnižja pa 3°C. Temperatura je v nočnem času lahko tudi blizu ledišča.


Februar

Februar velja za drugi najmanj deževen mesec v Parizu. Povprečna temperatura v tem mesecu je 8°C, najnižja pa 3°C. Temperatura je v nočnem času lahko tudi blizu ledišča. Zadnji teden februarja je pariški teden mode, zato pričakujte, da bodo hotelske sobe precej zasedene.


Marec

Pomlad v Parizu, ki je priljubljen letni čas za obisk francoske prestolnice, se začne hladno, z dnevno, najvišjo temperaturo okoli 12 °C. Najnižja temperatura je v povprečju 5°C, zato so večeri še zmeraj hladnejši. Ti meseci potnike privabijo z rahlim znižanjem cen hotelskih sob.


April

Popoldanske plohe pa so nekoliko pogostejše v poznejših pomladnih mesecih. V tem času lahko obiskovalci počasi že uživajo ob pisanih lepotah pomladnih cvetov, ki prežemajo čudovite pariške parke. Povprečna temperatura v tem mesecu je 16°C, najnižja pa 7°C.


Maj

Do maja se vreme segreje na zelo prijetnih 20°C. Ta čas je dober za preživljanje dni, ob raziskovanju čudovitih mestnih vrtov in parkov. Noči ostajajo precej hladne skozi vso sezono in prisotne so rahle plohe. Vedno imejte za vsak slučaj s seboj jakno oziroma pelerino. Najnižja temperatura je okvirno 11°C.


Junij

To je vrhunec turistične sezone v Parizu, spremljajo pa jo tudi ustrezno visoka temperatura. Že v tem mesecu se temperatura poviša na prijetnih 23°C, najnižja pa je 14°C. V večernem času je še vedno priporočljiva jakna.


Julij

Ne pozabite, da se boste za svoje mesto na soncu borili s hordami drugih turistov. Poletje velja za visoko turistično sezono, zato se cene sob in letov dvigajo. Poleti pa je veliko več za početi kot v drugih letnih časih. Sezona prinaša brezplačne filmske izkušnje na prostem in brezplačne koncerte. Ne samo to, vzdolž Sene je oblikovana umetna plaža za sončenje. Še več, v Franciji se odvija največji praznik, dan Bastilje. Čeprav boste poleti imeli več sončnih dni kot ne, ne pozabite, da je julij eden najbolj deževnih mesecev v poletnem času, zato ne pozabite na dežnik. Najvišje temperatura je 25°C, najnižja pa 16°C.


Avgust

Temperature v poletnem času ne spadajo med zelo visoke, ne pozabite pa, da lahko zaradi vlage postane toplejše. Napoved je podobna kot za mesec julij.


September

Če želite doživeti manjšo množico, vendar se ne želite odreči lepemu vremenu, je jesen najboljša izbira. Poleg krajših linij do vrhunskih znamenitosti bodo popotniki imeli koristi tudi od čudovitega sezonskega listja. Upoštevajte, da bo med pariškim tednom mode, ki običajno poteka zadnji teden septembra, hotelske sobe veliko težje najti. Najvišja temperatura je 21°C, najnižja pa 13°C. Obvezen pripomoček je seveda dežnik in jakna.


Oktober

Oktobra se temperature precej znižajo, a je jesen lahko pravi čas za uživanje v dolgih sprehodih po osupljivih soseskah in ob reki Seni. Pripravite se na občasno mrzlo ploho in malo vetra. Najvišja temperatura je 16°C, najnižja pa 10°C. Obvezen pripomoček je seveda dežnik in jakna.


November

Podobna situacija kot v oktobru.


December

December je eden najbolj deževnih dni v letu. Podobna situacija kot velja za mesec januar.


 
“It’s true, you never forget your first love, and, for me, that will always be Paris.”
Caitriona Balfe
 

Potovanje do Pariza


Let

Iz Ljubljane lahko do Pariza direktno letite z Air France, zato lahko občasno dobite tudi karte po ugodni ceni. V drugačnem primeru lahko letite iz drugih letališč, kot so Zagreb, Dunaj, Gradec in Benetke. Najboljša možnost pa je vsekakor iz Benetk, iz Trevisa oziroma Marca Pola s ponudnikom EasyJet in Ryanair, kjer se kupijo karte po nizkih cenah.


Avtobus

Prevoz z avtobusom priporočamo s ponudnikom FlixBus.

 

Potovanje po Parizu


Metro

Pariški Metro oziroma »podzemna železnica« je najhitrejši način za potovanje po mestu. Podzemni sistem ima 16 medsebojno povezanih prog s hitrim vlakom »RER«. Pariško podzemno železnico vodi podjetje »RATP« (Regie Autonome des Transports Parisiens), ki vodi tudi pariške avtobuse in sistem primestnih vlakov »RER«. Zaradi tega je prometno omrežje močno povezano, vozovnice so med avtobusi, podzemno železnico in vlaki zamenljive. »RER« je primestni železniški sistem, katerega linije se ne končajo na osrednji postaji v Parizu, ampak gredo naravnost do cilja na drugi strani Pariza. V središču Pariza RER vozi podzemno in se ustavlja le na večjih menjalnih postajah. RER je zato lahko zelo uporaben za nekatere medmestne poti in je zagotovo hitrejši, saj so postaje veliko dlje narazen kot podzemna železnica.


Podzemna železnica se odpre ob 5.30 in zapre ob 1.00. To pomeni, da prvi metro zapusti prvo postajo ob 5.30 zjutraj, zadnji metro pa prispe na zadnjo postajo ob 1. uri zjutraj. Če želite ujeti zadnji vlak, je najbolje, da na svojem peronu počakate najkasneje do 12.45. V petek in soboto vozi podzemna do 2. ure zjutraj.


Potniki lahko uporabljajo isto potovalno kartico, razlika med podzemno in navadnim vlakom, pa je komaj opazna.


Oznaka metroja je običajno črka M ali besedi »Métro« ali »Métropolitain«. Vrstice so oštevilčene od 1 do 14, obstajata pa še dve dodatni vrstici, imenovani »3-bis« in »7-bis«.


V središču Pariza igra avtobusno omrežje v resnici le podporno vlogo pariškemu metroju. Za večino svojih potovanj boste uporabljali podzemno železnico.




RER

Pariški RER (Réseau Express Régional) je regionalni železniški prometni sistem, ki povezuje središče z okoliškimi predmestji. RER dopolnjuje tudi pariško podzemno železnico, kar Parižanom in turistom omogoča večje možnosti za potovanje. RER povezuje tudi središče mesta z letališčem Charles de Gaulle, Disneylandom in Versaillesom.


Hitri vlak ima pet prog (A, B, C, D in E ) in več kot 250 postaj. Za turiste so najbolj priljubljene linije A, B in C:

  • RER A: povezuje Disneyland Paris s središčem mesta.

  • RER B: povezuje letališče Charles de Gaulle s središčem mesta.

  • RER C: Njegova cilja sta letališče Orly in palača Versaille.

RER je zelo podoben pariškemu metroju. Vendar pa je treba upoštevati dve pomembni stvari. Obstajajo običajni in hitri vlaki. Hitri vlaki se ne ustavljajo na vseh postajah. Postanki so objavljeni na zaslonih z informacijami za potnike. Pomembno je, da si ogledate informacijske zaslone, da vidite končno postajo vlaka, ko ste na peronu, da ne pridete na napačen vlak.


Cene so odvisne od razdalje potovanja. Če se gibljete znotraj cone 1, sta cena in vozovnica enaki kot vozovnica podzemne železnice za eno vožnjo. V času 90-minutne veljavnosti vozovnice lahko prevozno sredstvo zamenjate kolikorkrat želite. Če potujete v Charles de Gaulle, Versailles, Disneyland ali druge bolj oddaljene destinacije, morate kupiti vozovnico za to določeno območje. Na avtomatih lahko izberete svojo destinacijo, kjer se vam bo izračunala tudi točna cena.


Koristni nasveti: RER ima manj postankov in je veliko hitrejši od pariškega metroja, zato se je na daljše razdalje bolj priročno voziti s hitrim vlakom. 30-minutna vožnja s podzemno železnico lahko traja 10 minut, če imate vlak RER.




 
“There are only two places in the world where we can live happy—at home and in Paris.”
Ernest Hemingway
 


Mestni avtobus

Eden najpreprostejših in najprimernejših načinov za potovanje po Parizu je avtobus. To prevozno sredstvo je včasih lahko hitrejše od RER ali podzemne železnice, saj je v mnogih primerih lahko najkrajša razdalja med dvema točkama. Potniki lahko uživajo v razgledih, medtem ko se avtobus vozi mimo številnih najpomembnejših mestnih znamenitosti in sosesk.


Urniki in vozni redi avtobusov se močno razlikujejo glede na različne linije. Od ponedeljka do sobote običajno pričnejo z vožnjami ob 7. uri in se končajo ob 20.30, čeprav glavne avtobusne linije vozijo do 00.30. Poleg tega nekateri avtobusi ne vozijo ob nedeljah ali praznikih.


Če želite izvedeti več o določeni poti, priporočamo, da preverite postajališče na progi, ki vas zanima. Tukaj boste našli informacije o njeni pogostosti, dnevnem voznem redu ter prvem in zadnjem avtobusu te linije.


Nočni avtobusi (Noctilien)

Noctilien so nočni avtobusi, ki vozijo od 00.30 do 7. ure zjutraj. Med vikendi avtobusi običajno vozijo vsakih 10 – 15 minut, med tednom pa vsakih 15 – 30 minut. Pred svojo običajno številko imajo N.


Priporočamo nakup avtobusne vozovnice pred vstopom na avtobus na kateri koli postaji podzemne železnice ali v kiosku. Če vozovnice nimate, jo lahko kupite neposredno pri vozniku avtobusa z doplačilom 0,20 €. Vendar teh vozovnic ni mogoče uporabiti v drugih prometnih sistemih.


Koristni nasveti: Predlagamo, da se z podzemno železnico ali RER pripeljete ob prometnih konicah, saj so v glavnem mestu Francije znani prometnih večurnih zastoji. Ti dve prevozni sredstvi sta primerni tudi za daljše razdalje.


Vzpenjača Montmartre

Vzpenjača Montmartre je vrsta avtomatske železnice, ki povezuje vznožje z vrhom Butte Montmartre, kjer se nahajata Basilique du Sacré Coeur (Bazilika Srca) in Place du Tertre.


Potovanje traja 90 sekund in je popolnoma avtomatsko. Prvotna vzpenjača je bila na vodni pogon in je uporabljala sistem cistern, ki so se polnile ali praznile glede na obremenitev potnikov. Vzpenjača Montmartre je odprta od 6.00 do 00.45 . Blagajna se zapre pred polnočjo, zato predlagamo, da si vstopnico kupite, preden se odpravite na Montmartre, če nameravate obiskati to sosesko ponoči.


Vozovnica za vzpenjačo stane enako kot enosmerna vožnja. Obstajajo različne vrste prevoznih vozovnic , ki jih je mogoče uporabiti na vzpenjači.


Če imate Passe Navigo ali Paris Visite, se ta vožnja vsekakor splača, saj je vzpenjača vključena v te potovalne karte. Če pa morate vstopnico kupiti, je odvisno od tega, kako utrujeni ste in ali se raje povzpnete po 197 stopnicah. Na poti navzdol stopnice niso tako utrujajoče, zato boste morda želeli kupiti samo vozovnico za eno vožnjo, za pot navzgor.

Tramvaj

Tramvaji v Parizu so leta 1957 popolnoma izginili, a so bili ponovno uvedeni konec 20. stoletja, ko se je podjetje RATP odločilo, da je to udobno, ekonomično in poceni sredstvo.


Vse do dvajsetega stoletja je imel Pariz veliko mrežo tramvajskih prog. V petdesetih letih prejšnjega stoletja so te počasi, a zanesljivo nadomestile podzemne proge in tramvaji so izginili. Zadnji tramvaj je peljal v Versailles leta 1957. Šele konec dvajsetega stoletja se je podjetje RATP odločilo, da tramvaj vrne v Pariz.


Pariški tramvaji za obiskovalce niso zelo zanimivi. Trenutno linije vozijo le na obrobju mesta, zato se obiskovalci z njimi običajno ne peljejo.


Najboljša tramvajska proga za turiste bi lahko bila linija 1, saj je njen končni cilj bazilika Saint Denis, vendar se lahko do bazilike pripeljete tudi s pariško metro linijo 13.



Taxi

Pariz ima več kot 20.000 taksijev, ki vozijo 24 ur na dan. Običajno ni težko poklicati taksija, razen po polnoči. Licencirani taksiji v Parizu so običajni avtomobili z oznako "Taxi Parisien" na strehi. V notranjosti morajo imeti taksimeter in značko s številko vozniškega dovoljenja.


Taksiji vas morajo odpeljati na naslov, ki ga zahtevate. Vendar pa so pariški taksisti včasih znani po tem, da vas ne odpeljejo na cilj, če menijo, da potovanje zanje ni primerno ali če imate na primer preveč prtljage.


Cene:

  • Najnižja cena vožnje: 2,60 €.

  • Cena na kilometer od ponedeljka do sobote (10.00 – 17.00) : 0,96 €

  • Cena za kilometer od ponedeljka do sobote (17.00-22.00): 1,17 €

  • Cena za kilometer v nedeljo (7.00 – 12.00) : 1,21 €

  • Cena na kilometer v noči na nedeljo in praznikih: 1,47 €

  • Doplačilo za četrtega potnika : 3 €

  • Doplačilo na kovček: 1 €

  • Za čakalno dobo eno uro : med 30,33 € in 35,05 €

  • Najnižja pristojbina za storitev je 7,10 € vključno z dodatki.


Taksiji ne bodo dodatno zaračunali za potovanja od ali do letališča Charles de Gaulle, letališča Orly ali različnih železniških postaj. Taksiji bodo vedno stali enako, ne glede na to ali ga pokličete, greste na postajališče za taksi ali ga pokličete na ulici.


Kontaktna telefonska številka za taksi: 01 45 30 30 30

Vélib'

Vélib' Métropole je nova generacija samopostrežne sheme izposoje koles, kot ni nobene druge na svetu, z mehanskimi (zelenimi) in električnimi (modrimi) kolesi, ki se polnijo na postajah. Leta 2021 je storitev začela delovati 24 ur na dan na približno 60-ih lokacijah na območju Velikega Pariza.

Kolesa Vélib' Métropole so pametna in povezana ter vam med vožnjo prikazujejo vašo hitrost in prevoženo razdaljo. Za potovanja z družino ali prijatelji se odločite za 1-dnevno vozovnico V'Découverte ali 7-dnevno vozovnico V-Séjour in najemite do 5 koles Vélib' Métropole hkrati.



 

Vstopnice za javni prevoz

T+ vstopnica

Enotna vozovnica je veljavna za enosmerno potovanje. Vstopnice t+ se lahko kupijo posamezno ali kot 10 vstopnic v kompletu na avtomatih, na postajah metroja in železniških postajah RER ali na katerem koli avtobusu ali tramvaju.


T+ vstopnica velja za:

  • Metro

  • RER (znotraj Pariza)

  • Avtobus

  • Tramvaj

  • Vzpenjača Montmartre

  • Noctilien avtobusi (nočni avtobusi) brez menjave.


Vozovnica t+ omogoča potovanje s podzemno železnico RER v coni 1, avtobusnimi linijami regije Île-de-France (razen Orlybus in Roissybus), tramvajem in vzpenjačo Montmartre. Vstopnice lahko kupite na blagajnah ali avtomatih na postajah metroja, avtobusa, tramvaja in RER.


Vstopnice t+ lahko kupite posamezno ali kot knjigo 10-ih vstopnic v avtomatih za vstopnice na postajah metroja in železniških postajah RER ali na katerem koli avtobusu ter tramvaju.


Ko se vkrcate na avtobus ali tramvaj, morate vedno potrditi svojo vozovnico t+. Ko je vaša vozovnica t+ potrjena, vam omogoča, da opravite toliko prestopov na druge avtobusne in tramvajske linije za 90 minut (med prvo in zadnjo validacijo), kolikor želite. Vsakič, ko zamenjate avtobus ali tramvaj, morate svojo vozovnico t+ ponovno potrditi.

Cena 1 vstopnice znaša 1,90 €, cena kompleta 10-ih vstopnic pa 14,90 €.


Pomembno: Kartonske pakete vstopnic t+ po 10 postopno ukinjajo.



T+ vozovnica Navigo Easy pass na telefonu

Obstaja brezpapirno rokovanje, saj je vstopnico mogoče kupiti preko telefona ali prek aplikacije "Bonjour RATP".


T+ na vozovnici Navigo Easy vam omogoča potovanje na linijah podzemne železnice, linijah RER (cona 1), avtobusnih linijah Île-de-France (razen OrlyBus in RoissyBus), tramvajskih progah in vzpenjači Montmartre. Enako kot navadna t+ vstopnica. Cene so popolnoma enake.


Prevoz z letališkimi vstopnicami

To je idealno za vse, ki gredo na in z letališč v Parizu. Več možnosti si oglejte na tej povezavi.


Potovalna vozovnica za obisk Pariza

Potovalna vozovnica "Paris Visite" omogoča uporabo vseh omrežij javnega prevoza: podzemne železnice, tramvaja, avtobusa, omrežja RER in SNCF Transilien (območja 1 do 3) ali v Pariz in regijo Île-de-France (vsa območja, vključno z letališkimi povezavami, Orlyval, Disneyland Paris in Château de Versailles).


Vstopnica je veljavna 1, 2, 3 ali 5 zaporednih dni.


Opomba: Mobilis se prodaja kot magnetna vozovnica, ki ustreza izbranim conam. Pred uporabo Mobilisa morate na vozovnico vpisati svoj priimek, ime in datum.


Cene (na osebo):

  • 1 dan = 25,25 €

  • 2 dni = 38,35 €

  • 3 dni = 53,75 €

  • 5 dni = 65,80€

Potovalne vozovnice Paris Visite lahko kupite na blagajnah in avtomatih na vseh postajah RATP, na spletu pri Parisinfo oziroma na ostalih spletnih straneh.


Več informacij

Ostale vrste vstopnic lahko preverite na tej strani.


 
“Paris – There you can be whatever you want to be. Totally yourself.”
Langston Hughes
 

Program potovanja


V Parizu si lahko brez težav sami planirate možnosti za oglede, saj so le-te odvisne od vaših želja in namena potovanja. Tu je neskončno število spomenikov, muzejev, kulturnih dogodkov, trgovin, tržnic, presenetljivo nočno življenje in številne živahne soseske. Priporočamo, da si ogledate pomembne zanimivosti, če ste prišli v Pariz z drugačnim namenom.

Zagotovo si boste z lahkoto tudi sami organizirali izlet oziroma si poiskali že okvirno pripravljene programe potovanja na internetu. Kljub temu pa vam za lažjo organizacijo delimo nekaj primerov, ki so dosegljivi spodaj:

V drugačnem primeru pa si lahko na strani TripAdviser ali GerYourGuide kupite tudi organizirane izlete.

 

Cene za potovanje


Verjetno se tudi sami sprašujete, kakšne so cene v Parizu, zato vam bomo predstavili nekaj nasvetov, ki vam bodo pomagali pri lažji porabi proračuna.


Pariz velja drago mesto, ni pa tako drago kot druge evropske prestolnice, kot so Amsterdam, London ali Edinburgh. Namestitev in prevoz sta le malo dražja kot v cenejših mestih, kot sta Madrid in Barcelona.


Enotedenski dopust v Parizu običajno stane povprečno okoli 1.286 € za eno osebo. Torej potovanje v Pariz za dve osebi stane približno 2.572 € za en teden. Povprečna cena za eno osebo za namestitev v Parizu je 121 €. Za dve osebi, ki si delita tipično dvoposteljno hotelsko sobo, je povprečna cena hotelske sobe v Parizu 242 €.


Cene obrokov v Parizu se lahko razlikujejo in je tam povprečna cena hrane 31 € na dan. Glede na potrošniške navade naj bi povprečen obrok stal okoli 12 evrov na osebo. Cene zajtrka so običajno nekoliko nižje od kosila ali večerje. Cena hrane v restavracijah je pogosto višja od cen hitre hrane ali cen ulične hrane.


Dejavnosti ogledov v Parizu običajno stanejo povprečno 62 € na osebo na dan. To vključuje pristojbine, plačane za vstopnice v muzeje in znamenitosti, dnevne oglede in druge stroške ogledov.


Posameznik za alkoholne pijače povprečno porabi približno 19 € na dan. Več ko porabite za alkohol, bolj se boste morda zabavali, kljub višjemu proračunu.

 

Potovalne prepustnice


Paris Museum Pass

Paris Museum Pass je turistična kartica, ki svojim uporabnikom omogoča brezplačen vstop, preskok vrste in možnost večkratnega vstopa v katerega od 50- ih spomenikov in muzejev. Kupite lahko 2-dnevno, 4-dnevno ali 6-dnevno kartico. Na spletni strani lahko preverite, kateri muzeji so zajeti v ponudbi https://www.parismuseumpass.fr.


Če želite uporabljati pariško muzejsko vozovnico, boste morali na hrbtni strani kartice napisati datum in svoje polno ime. Priporočamo uporabo te kartice zjutraj, da boste imeli na voljo cel dan, da jo kar najbolje izkoristite. Dnevi morajo biti zaporedni. Za vstop v različne znamenitosti vam ne bo treba čakati v čakalni vrsti ali iti na blagajno. Vse kar morate storiti je, da greste neposredno do osebe, ki prevzema vstopnice in ji pokažete turistično izkaznico. Edini kraji, kjer boste morali čakati v čakalni vrsti, sta stolpa katedrale Notre-Dame in Sainte Chapelle.


Vozovnico lahko kupite preko spletne strani https://www.parismuseumpass.fr/t-en ali na letališču.


Paris Pass

Paris Pass omogoča obiskovalcem prost vstop in možnost pred vrsto v več kot 60 turističnih znamenitosti in muzejev v Parizu. Poleg tega vključuje neomejen dostop do mestnega javnega prevoza v centru in številne druge ugodnosti. Celoten seznam znamenitosti, vključenih v Paris Pass, si lahko ogledate na naslednji povezavi.


Turistična kartica je namenjena obiskovalcem, ki želijo poglobljeno obiskati Pariz. Če je cilj vašega potovanja nakupovati na Elizejskih poljanah ali odpeljati svoje otroke v Disneyland, te vozovnice ni vredno kupiti. Če pa želite raziskati Pariz in francosko kulturo, potem je to vaša vozovnica, s katero prihranite denar. Velja 2 dni. Karte lahko kupite na zgornji povezavi.

Paris Passlib

Sestavite svoj lasten program ogledov za svoje bivanje v Parizu s Paris Passlib' (uradna kartica pariškega turističnega urada v Franciji). Na voljo je v 4-ih različicah in je odličen način, da kar najbolje izkoristite izlet v Pariz, s širokim izborom obiskov in znamenitosti! Na tej strani preverite cene in kaj vključuje določena ponudba.






13 views0 comments

Recent Posts

See All

תגובות


bottom of page