top of page
Writer's pictureMihael

Namig za naslednji izlet: Potovanje po Kefaloniji

Updated: Jun 5, 2023

O Kefaloniji

Po našem mnenju je Kefalonija eden izmed lepših otokov v Grčiji, saj se oponaša z prečudovitimi plažami in modrikasto barvo morja. Kefalonija sestavlja del Jonskih otokov z ostalimi otoki kot so Krf, Pakosos, Lefkada, Itaka in Zakintos. Poleg lepih plaž je Kefalonija zelo hribovita, zato pa je pot do njih zelo težavna. Zaradi potresa leta 1953 je večina hiš zgrajena po tem času in tako nima velikega pridiha grške arhitekture. Glavno mesto Argistoli sestavljajo hiše, ki stojijo ena ob drugi. Pristanišče mesta se nahaja ob manjšem zalivu, kjer vsakodnevno vozijo trajekti do mesta Lixouri in nazaj. Zaradi vpliva filma Corellijeva mandolina, v katerem sta igrala Nicolas Cage in Penelope Cruz, je mogoče vplivalo, je otok še bolj prepoznaven kot sicer. Ne pozabimo, da je med 2. sv. vojno na otoku potekal masaker, ki je del zgodbe filma masaker, ki je del zgodbe filma Captain Corelli's Mandolin (posnetega po istoimenskem romanu). Zgodba je po resničnih dogodkih, ki si ga bodo poleg Grkov za vedno zapomnili tudi Italijani.


Photo: Rx' Diaconu

Zakaj Kefalonija?


Kefalonija je večja od vseh drugih otokov v Jonskem morju in je tudi najmanj poseljena. Otok je zelo gorat in gozdnat z veliko naravnimi jamami in klifi, ki so na pogled videti izjemni. Zaradi vsega naštetega velja, da tu ni veliko prebivalcev kot tudi turistov, zato bo veliko prometa le na določenih krajih mesta. Ceste so za potep široke z izjemnimi razgledi, saj potekajo nekje med hribovitim delom in prepadi. Pot do lepih plaž je malce težavna, ampak na koncu boste vedno nagrajeni z pogledom na izjemno modrikasto in čisto vodo morja (predvsem pesek). Uživate lahko tudi ljubitelji pohodništva.


Pot do Kefalonije

Pot do Kefalonije je najhitrejša z letalom, tako da preverite različne lokacije, od kod je pametno leteti. V določenem obdobju imajo ponudniki letalskih vozovnic nižje cene, zato lahko naletite na zelo ugodne akcije.


Vreme v Kefaloniji


Podnebje na Kefaloniji je sredozemsko z blagimi deževnimi zimami in vročimi poletji.


Spomladi so padavine od sredine marca do maja vse redkejše, sončni dnevi pa vse pogostejši. Maj je prvi mesec dober za tiste turiste, ki ne marajo poletne vročine.


V poletnem času od junija od sredine septembra je vroče in sončno, temperature pa lahko presežejo mejo 30 °C (zlasti julija in avgusta) oz. lahko dosežejo tudi do 40 °C (vročinski vali). Občasno piha hladni veter, ki lahko zniža temperaturo.


Jesen je od sredine septembra do novembra blaga in sprva tudi precej topla. Oktobra je lahko še veliko sončnih dni, kasneje pa počasi začne obdobje deževja.


Zima je od decembra do sredine marca blaga, a deževna, zlati decembra in januarja. Še vedno bo tudi veliko sončnih dni. Na otoku skoraj nikoli ne sneži, čeprav lahko včasih zasneži najvišja gorovja v notranjosti Kefalonije (gora Ainos, visoka 1628 m). Občasno lahko zapiha hladen severni veter.

Najboljši čas za poletne počitnice v Kefaloniji je od junija do sredine septembra. Če potujete samo na izlet, pa so primerni meseci maj in prva polovica oktobra, saj se izognete vročini.


Povprečne temperature po mesecih:

Mesec

Najnižje (°C)

Najvišje (°C)

Januar

8,9

14,5

Februar

8,9

14,7

Marec

10,3

16,3

April

12,3

19,1

Maj

15,6

23,4

Junij

​19,3

27,5

Julij

21,7

30,3

Avgust

22,3

30,9

September

19,8

27,4

Oktober

16,9

23,7

November

13,7

19,7

December

​10,4

16

Povprečna letna temperatura

15,1

22

Povprečna temperatura morja po mesecih:

Mesec

Temperatura (°C)

Januar

16

Februar

15

Marec

15

April

16

Maj

19

Junij

22,5

Julij

25

Avgust

26,5

September

25,5

Oktober

23

November

20

December

17,5

Povprečna letna temperatura

20,1

Najzanimivejše znamenitosti Kefalonije


1. Vasica Assos


Assos je majhna in očarljiva vasica, ki danes šteje okvirno 100 prebivalcev. Nahaja se na majhnem polotoku, ki se povezuje s polotokom Errisos. Assos ima kratek pomol, privezan z ribiškimi čolni in obdan s tavernami in kavarnami. Od tega pa pride do prodnate plaže, kjer imajo hiše stopnice, ki vodijo naravnost do mirne vode, podobne bazenu. Vasica je arhitekturno zelo tradicionalna, a žal so nekatere hiše še vedno zapuščene. Sprehod po ozkih ulicah razkrije pisane hiše z rožnatimi in belimi cvetovi, ki so grška klasika po otokih. Prvo parkirišče je makadamsko preden pridete v vasico. Drugo parkirišče se nahaja v vasici in tretje - zadnje čisto na drugi strani, kjer je vzpetina in lep razgled na morje. Na pečini 170 metrov nad vasico Assos se nahaja beneški grad, postavljen leta 1593. Pot do gradu poteka po urejeni poti, kjer se nato razprostre lep razgled nad Kefalonijo.


Photo: Frank Eiffert

2. Vasica Fiscardo


Fiscardo je tako kot Assos pristaniška čudovita vasica na severnem delu otoka Kefalonije. Vas je edinstvena potem, da je edina vas na otoku, ki ima toliko originalnih nedotaknjenih beneških zgradb tudi po potresu. Sam zaliv Fiskardo je eno najbolj priljubljenih pristanišč na Jonskih otokih za jahte in čolne. Obala je polna jaht ter čudovitih restavracij in koktajl barov. Vasico obdajajo bujni, zeleni hribi z gostimi cipresami in oljkami. Tu imajo tudi odlične restavracije in živahno nočna življenja. Je tudi povezava z Lefkado in otokom Astakos.


Photo: Lahkih nog naokrog

3. Plaža Petani (ang: Petani Beach)


Petani je ena izmed čudovitih plaž, ki se nahaja 35 km zahodno od Argostolija, glavnega mesta Kefalonije, na čudovitem polotoku Paliki. Morje je modre kristalne barve in z osupljivo zeleno pokrajino okoli nje, ki sega do morja. Plaža je večinoma prekrita s peskom in nekaj kamenčki po vsej obali. Na plaži se nahajajo ležalniki z marelo za ceno okvirno 10€. V bližini se nahajata dve taverni, kjer se lahko okrepčate, poleg tega pa vam hrano in pijačo prinesejo tudi na plažo. Zraven plaže se nahajajo tudi tuši in stranišče. Na dveh parkirnih prostorih je parkirišče plačljivo, na drugem koncu pa se lahko parkira tudi brezplačno. Pri tavernah je parkiranje brezplačno le za goste.


Photo: Theo Maroulis

4. Plaža Myrtos (ang. Myrtos Beach)


Myrtos je ena izmed najlepših plaž v Grčiji. Naravne lepote Myrtosa so zaščitni znak Kefalonije in eden najbolj fotografiranih krajev v Grčiji. Svetovni sloves je pridobila tudi s pomočjo filma "Captain Corelli's Mandolin" in je tudi nenehno uvrščena v popotniške revije med najlepše in najbolj impresivne plaže na svetu.

Nahaja se 29 km severno od Argostolija, na čudovitem območju dela Kefalonije. Plaža ima polkrožno obliko in je obkrožena z impresivnimi belimi skalnatimi pečinami z bujno vegetacijo na vrhu, ki ustvarja spektakularno okolje. Beli kamenčki in kristalno morje sestavljajo osupljivo modrikasto barvo vode. Plaža je na večini dobro urejena s senčniki in ležalniki, manjši del pa je popolnoma neokrnjen, idealen za popolno izolacijo. Na novo je postavljena lesena brunarica, kjer se lahko na hitro okrepčate. Parkiranje je možno na levem in desnem delu plaže. Parkirišče je sicer urejeno, a je potrebno na lokacijo priti bolj zgodaj kot na ostalih plažah, saj se le-ta hitro napolni.

Myrtos je lahko dostopen z vsemi prevoznimi sredstvi. Cesta do tja je malce razburljiva, zato vozite v dolino previdno. Pred spuščanjem v dolino plaže, boste imeli do tja že od vrha čudovit razgled.


Photo: Branko Bresević

5. Gora Aenos (ang. Mount Aenos)


Za popotnike, ki radi obiskujejo gorata območja je Kefalonija tudi zelo primeren kraj za oddih. Najvišja gora Kefalonije se dviga nad otokom 1628 m in se nahaja znotraj nacionalnega parka. Na nadmorski višini od 700 do 1200 metrov je gora prekrita s črnim borom in grško jelko, kjer živijo napol divji poniji. V tem čarobnem okolju je pet označenih pohodniških poti od A do B in krožnih pohodniških poti, od katerih dve vključujeta Megas Soros, najvišji vrh. Najbolj obiskana cesta je 6,5-kilometrska pot Digaleto – Megas Soros, ki se začne kilometer izven vasi Digaleto in zahteva približno 4,5 ure, da dosežete vrh. Na vrhu boste prišli na dolg greben golih skal, kjer si boste lahko dali duška in si ogledali Jonske otoke in polotok Peloponez.


6. Plaža Antisamos (ang. Antisamos Beach)


Plaža Antisamos je nedvomno ena izmed lepših plaž na Kefaloniji s čisto kristalno turkizno vodo. Antisamos je zaslovel leta 2001, ko se je pojavil v Mandolini kapitana Corellija z Nicolasom Cageom in Penelope Cruz. Pokrajina je obdana z bujno vegetacije na vrhu, ki segajo vse do plaže oz. morja. V zalivu lahko v ozadju takoj opazite visoke hribove, gosto pokritih s temno zelenimi borovci in grmičevjem. Nahaja se 30,6 km vzhodno od Argostolija in precej blizu pristanišča Sami.

Plaža je tudi bila večkrat nagrejena za najlepšo plažo Kefalonije ima zadovoljivo podkvasto obliko in bele kamenčke namesto peska. Zaradi prečudovite čiste vode boste lahko opazili veliko pisanih rib v morju. Plažo obdajajo trije bari oz. taverne z veliko števili ležalnikov za dodatno udobje na prodnati obali.

Poleg plaže, ki sama po sebi velja za čudovito znamenitost, na vrhu hriba stoji samostan Agrillion, ki je vreden ogleda.


Photo: Lahkih nog naokrog

7. Jama Melissani (ang. Melissani Cave)


Jama Melissani se nahaja tik ob Samiju in spada na otoku za najpomembnejšo znamenitost za turiste. Jama je visoka 36 m, široka 40 m in dolga 3,5 m. Od morja je oddaljena približno 500 m, voda pa je višja od morske gladine za 1 m. Voda v jezeru je mešanica sladke in morske vode. Voda vstopa v jamo Melissani z enega konca in izteka iz drugega. Vodo obnavljajo izviri, ki bruhajo pod 30 m globoko vodo v notranjosti.

Presenetljivo je, da je znotraj jame jezero, ki ga obdajajo drevesa in gozdovi. Sama jama je v obliki črke B z dvema prostoroma ali dvoranama, ločenima s kopnim ali otokom v sredini. Streha ene od dvoran se je pred stoletji vdrla in prepušča sončno svetlobo. Ko je sonce točno nad jamo opoldne, sončna svetloba, ki pada na turkizno modro vodo, ustvari čarobno iluzijo z modro svetlobo. Druga jama pa je temna in ima veliko kapnikov, pokritih z algami in mahom. Čeprav so velike velikosti, so pritlikave zaradi ogromne kupole. Presenetljivo je, da mnogi kapniki spominjajo na delfine, spremljevalce in glasnike nimf, kot pravi legenda. Ta jama je osvetljena z električnimi lučmi. Globina jezera je od 20 do 30 metrov.

Mit pravi, da je jama dobila ime po nimfi Melissanthi, ki je naredila samomor, ker njena ljubezen do boga Pana ni bila povrnjena. Izkopavanja izvedena leta 1951 in pozneje leta 1962, so odkrila številne najdene artefakte iz 3. in 4. stoletja pred našim štetjem, ki so bili uporabljeni v postklasičnem in zgodnjem helenističnem obdobju. Izkopane figure nimf so potrdile to legendo.

Do jame lahko pridete s svojim najetim vozilom oz. preko agencij, ki ponujajo takšne izlete. Do tja vozijo majhni čolni direktno v notranjost jame Melissani.


8. Plaža Makris Gialos


Makris Gialos je lepa turistična plaža, ki leži okoli čudovitega in kristalnega zaliva. Nahaja se 3 km južno od Argostolija, glavnega mesta Kefalonije. Je ena najbolj obiskanih plaž na Kefaloniji, priljubljena zaradi sijočega zlatega peska, azurne in čiste vode. Podobno kot večina plaž na otoku se Makris Gialos ponaša z osupljivo pokrajino z gosto vegetacijo in visokimi borovci. Nekatere skalne formacije so raztresene in ustvarjajo eksotično vzdušje. Zaradi neposredne bližine glavnega mesta je Makris Gialos postal pomemben steber privlačnosti za turiste in grške popotnike. Poleti je dobro urejena plaža znano zbirališče. Je lahko dostopen z vsemi prevoznimi sredstvi. Na voljo sta bar na plaži in center vodnih športov.


9. Most De Bosset (ang. De Bosset (Drapano) Bridge)


Lokacija: Glavno mesto - Argostoli


Most De Bosset se nahaja v Argostolijo glavnega mesta Kefalonije. Je največji kamniti most na morju in je bil zgrajen leta 1813. Imel je dobil po arhitektu de Bosseta, ki je bil v letih od 1810 do 1814 tudi guverner otoka. Ko greste mimo mostu ob prihodu v otoško prestolnico Argostoli, se iz morja dviga štiristranski simetrični obelisk, sestavljen iz izklesanih skal. Ta spomenik, imenovan Kolona, ​​obstaja od leta 1813 in je bil simbol hvaležnosti kefalonskega parlamenta Veliki Britaniji. Na obelisku je bila plošča v štirih jezikih: grščini, angleščini, italijanščini in latinščini z napisom "V slavo britanskega imperija", ki je bila skrivnostno vklesana leta 1865, ko so Grki ponovno prevzeli oblast nad otokom. Od takrat se je napis spreminjal glede na različna vladajoča obdobja. Nekoč je obstajala majhna pešpot, ki je povezovala obelisk z mostom, zdaj pa je ni več. Katastrofalni potres leta 1953 je poškodoval eno tretjino mostu na strani Argostolija. Most in obelisk sta preživela potres, vendar je bila tako kot celotno mesto potrebna temeljite obnove z uporabo sodobnih metod gradnje betona.

Most ponuja odličen sprehod, po možnosti zgodaj zvečer, saj ga obdajajo luči na vsake nekaj metrov in je lepo osvetljen.


10. Argostoli


Argostoli je glavno mesto Kefalonije s 14.000 prebivalci. Nahaja se na skrajnem koncu naravnega zaliva, obdan z gorami in zelenimi gozdovi. Še pred potresom so mesto krasile čudovite beneške zgradbe leta 1953. Potresno območje je bilo kasneje obnovljeno ob finančnem vložku grške države. Ob prenovi zgradb ni bilo nobenih želja po obnovi beneških hišic, da bi se ohranila tradicija arhitekture in lokalizacije v Kefaloniji. Na vhodu v prestolnice se nahaja kamniti most, ki je dolg 650 metrov in se imenuje Drapano most. V središču se nahaja majhna piramida, ki jo je Charles de Bosset, ki je zgradil most, posvetil Britanskemu imperiju.

V poletni sezoni je mesto precej živahno in ponuja obilico zanimivosti in aktivnosti. Lepo tlakovana obalna promenada je obdana s palmami in pisanimi kamenčki iz morja. Cesta se konča na majhnem trajektnem pomolu, kjer se trajekt na vsake pol ure poveže z mestom Lixouri.

Velik osrednji trg mesta (imenovan Plateia Valianou - Trg Vallianos) ob katerem se vrstijo številne restavracije, kavarne in bari.

Ulica za pešce Lithostroto (Tlakovana ulica) je glavna ulica prestolnice, polna najrazličnejših trgovin. Tam lahko občudujete čudovito cerkev svetega Spiridona in zanimiv stolp z uro na trgu Campana. Na njegovem obrobju je vrsta restavracij. Tik nad trgom je ena najlepših mestnih znamenitosti, bujen botanični vrt.

V Argostoliju si lahko ogledate Arheološki muzej Kefalonije, ki hrani zanimive arheološke najdbe iz mikenskega, helenističnega in rimskega obdobja. Bogata zbirka vsebuje kovance, meče, skulpture in keramiko.


Photo: Lahkih nog naokrog

Hrana


Med letovanjem na Kefaloniji ne smete zamuditi okusa grških jedi oz. tradicionalnih jedi otoka. Na Kefaloniji oz. v grški kuhinji prevladuje tradicionalna hrana. Jedi so izvrstne in pripravljene kakoostno.

Ves dan in noč vas bo čudovit vonj po hrani, ki napolni ulice, zagotovo popeljal v tradicionalno restavracijo, kjer boste odkrili nepozabno mediteransko kuhinjo.

V grški in kefalonski kuhinji prevladujejo lokalni proizvodi, kot so meso, ribe, oljčno olje, zelenjava in sir, ki bodo presenetili

vsak dan za njihovo kakovost.

Na celotnem otoku Kefalonija so zelo pomembni nekateri tradicionalni izdelki, kot so lokalni med, ekstra deviško oljčno olje in ovčji jogurt.


Photo: Lahkih nog naokrog

11 views0 comments

Recent Posts

See All

Comments


bottom of page